Terrassi ehitus - infoViking
Terrassi ehitus

Terrassi ehitus

Terrassi ehitus algab planeerimisest, see tähendab, et pannakse paika asukoht, kuju ning selle rajamine üleüldiselt. Kas soovid kinnist terrassi, lahtist, puidust, kivist või millegist kolmandast. 

Terrassi rajamine on protsess, millesse tuleb pühenduda hoolikalt, sest sellest saab koht nautida head ilma, puhata,  olla koos mõnusa seltskonnaga ja süüa head paremat. Terrass on pikaajaline investeering ehk selle mõnusid saab nautida pikalt. 

Kui palju maksab terrassi ehitus?

Terrassi ehitus hind on üldjuhul alati m2 põhine. Sinna sisse arvestatakse kõik tööd, mis terrassi rajamiseks vajalikud on. Sealhulgas pinnasetööd, vundamendi ehitus, üleüldine paigaldus ja ka tööjõud.

Terrassi ehitamise ABC

Terrassi ehitus

Kaunid suveööd on just need, mis kutsuvad terrassile viibima, sest see annab võimaluse

puhata ja lihtsalt olla hetkes. See on koht, kuhu saab koos sõpradega istuda ja grillida. Esimesed soojad kevadpäevad saab mööda veeta terrassil viibides.

Selleks, et seda kõike nautida saaks, peab enne alustama ehitusega. Terrassi ehitus koosneb erinevatest vahe etappidest ja ülesannetest. 

Kuidas toimub terrassi planeerimine?

Terrassi ehitamine

Enne kui alustada terrassi ehitusega on vaja planeerida kogu töö ja oodatav tulemus. Vaid nii saab ehitus olla võimalikult kiire, täpne ja kvaliteetne. 

1. Asukoht

Kõik saab alguse asukohast. Terrassi planeerimise esimene samm on see, et leiaks koha kuhu terrass rajada. Küsi iseendalt: miks ma tahan terrassi? Mis otstarvet see täidab? Kui suur see olema peaks? Kas see peaks olema kasutuskõlblik iga ilmaga? Mida paremini sa endale selle lahti seletad, seda selgem on ka pilt.

Terrassi asukoha paika panemine on kõige esmane ülesanne. Peale seda saab paika panna kõik muu. Seega vali hoolikalt asukoht.

2. Mõõtmed

Terrassi mõõtmete puhul tuleb koheselt mõelda sellele, et see ei tuleks liialt väike. Muidugi oleneb suurus ka hoovi suurusest, finantsilisest võimekusest ning ka eelistustest. Kuid kuna terrass on koht, kus puhatakse ja nauditakse olemist, siis võiks sinna mahtuda istumisalused ja ka näiteks grill.

Kõige klassikalisem suurus on 2×4 meetrit. See annab piisavalt ruumi, et neli inimest pluss mööbel ära mahuks. Kui eesmärk on rohkem rahvast kaasata ning nautida suuremaid seltskondasid, siis võiks olla suurus 7×2,5 meetrit. Kui aga tõesti ruumi on minimaalselt, siis tuleb mängu võtta loovus. Saad mõelda kuidas seda muuta osa aiast.

3. Kõrgus

Terrassi kõrgus oleneb soovidest, asukohast ja muidugi ka aluspinnast. Mida kõrgem on terrass, seda rohkem peab mõtlema ka ohutuse peale. Kas on vaja treppi ja piirdeid? Kõrguse peab hoolikalt läbi mõtlema, sest vastavalt sellele saab paika panna vundamendi kõrguse. 

4. Kinnine/lahtine 

Kinnise ja lahtise suurim vahe on see, et üks võimaldab nautida värkses looduses viibimist ning teine ei lase. Mõlemasse saab lisada erinevaid detaile ja aksessuaare muutmaks õhkkond võimalikult mugavaks. 

Kinnine

Kinnine terrass on kogumas järjest rohkem populaarsust ja seda ka põhjusega. Kuna Eestis on ilmad muutlikud, siis pakub kinnine versioon kaitset ootamatute sademete eest. Ehitus võimalusi on mitmeid. Näiteks saab teha lihtsalt varikatuse, saab ka ehitada püsiva katuse. Mida üha enam kasutatakse on terrassi klaasimine. See tähendab, et kogu terrassi ehitus on kujundatud selliselt, et see oleks klaasiga ümbritsetud ja nii saab kasutada aastaringselt.

Lahtine

Lahtine pakub täielikku looduse elamust. Eriti mõnus on see kaunitel ja palavatel suveõhtutel. Kuid kahjuks peab arvestama ilmastikuga. Kui vihma sajab, peab kiirelt tuppa kolima või leidma mingi muu alternatiivi. Selline terrassi tüüp ei ole kasutatav aastaringselt vaid pigem hiliskevad, suvi ja varajane sügis. 

Terrassi ehitus

5. Terrassimaterjal

Õnneks on materjalivalikut ning seda igale maitsele. Materjali valik oleneb suuresti ka sellest, kuidas see sobib kokku hoone endaga. Eestis on puidust materjal enamlevinud, aga ka puidul on mitmeid eri versioone ning vastavalt hinnaklassile saab seda kasutada.

Toome välja kõige levinumad just Eestis:

  1. Immutatud puit – soodsaim valik, kas siis männi-või kuusepuit. Eestis on immutatud puit populaarne ja selle tunneb ära just tema roheka värvuse tõttu. Immutatud tähendab seda, et seda on töödeldud ehk siis immu­tusvedelik imendub sügavale puidu kiudu­­de vahele ning tänu sellele on materjal rohkem ilmastikule vastupidavam.
  1. Lehis – lehisest terrassi ehitus on hinna poolest krõbedam, kui on seda okaspuude puhul. Seda ei pea ka töötlema, sest see on juba looduslikult ilmastikule rohkem vastupidavam. Alguses on ilus punakas värvus, aga ajaga muutub see toon hallikaks.
  1. Kuumtöödeldud okaspuu – see on võrreldes immutamisega veidi kulukam. Põhimõte seisneb selles, et kuumus sulgeb puidul olevad poorid ning tänu sellele on materjal vägagi vastupidav. Vastupidavuse poolest on see tunduvalt parem, kui immutatud puit. 
  1. Tehismaterjalid – kui oled mugav ja ei viitsi tegeleda hooldustöödega, siis selline materjal sobib ideaalselt. See näeb üllatavalt sarnane välja puidule, aga tunduvalt vähem tööd on sellega hiljem. Näiteks osalisest plastist materjal ei vaja mingit töötlust. Ei ole probleemi mädanemisega ega hallitusega.
  1. Muud materjalid – materjale on veel ja veel. Näiteks kasutatakse ka telliskivi, betooni ja ka plaatimist. Kõik oleneb sellest, mis on finantsiline piir, milline on enda eelistus ja mis sobib koduhooviga kokku. 

6. Ehitus tüüp 

Terrassi ehituse tüüpe on mitmeid. Siia alla kuuluvad kõik, mis on seotud ehitusega ja selle iseärasustega. Mis materjal on, milline on vundament, mis kujuga saab terrass olema. Kui tulla korra vundamendi juurde, siis näiteks osades piirkondades saab selle ehitada otse maapinnale, aga näiteks Eestis seda teha ei saa. Seetõttu on meil vaja ehitada korralik ja tugev vundament.

7. Terrassi kujundus

Terrassi kujundusel on kaks poolt, üks on see, mis stiilis terrassi ehitus teha ehk mis on materjal, mis stiiliga on lauad paigutatud ja hiljem lisanduvad ilu-ja dekoratiivesemed. 

8. Joonis

Väga oluline osa on joonise tegemine. Enne ei ole mõtet terrassi ehitusega pihta hakata. Joonis annab võimaluse koostada plaan, see annab ülevaate, et mis materjale on vaja ja milliseks terrass üldse kujunema hakkab. Ehitusmeestele on joonise tegemine väga oluline, sest selle järgi toimub ka ehitus.

Kuidas ehitada terrassi

Terrassi ehitus

Kui planeerimine on paigas ning kõik on läbi mõeldud, siis on aeg hakata seda ka realiseerima. Terrasside ehitus ei ole keeruline, aga siin tuleb jälgida mitut erinevat aspekti. See on lühike juhend, mida tuleb jälgida terrassi ehitamisel.

Terrassi vundament /tugipostid

Alustame kõige esimesest asjast ehk vundamendi ehitusest. Vundament paneb aluse ehitusele. See peab olema piisavalt tugev, et kannatada terrassi raskust ja seda mitmeid aastaid. Peamine raskus, mida see kandma peab on inimesed ja sinna asetatud mööbel. 

Eesti kliimas hakatakse terrassi ehitama allpool külmumispiiri, milleks on reeglina 1,2 meetrit. See välistab külmakergete ohtu. Mis see tähendab? Kuna meie kliima on pidevalt muutuv, siis maapind pidevalt mängib ja see on põhjus miks peab külmumispiiri järgima.

Lisak peab aluspind olema väikese kalde all, et sinna kogunev vesi saaks ära voolata. 

Vundamendi ehitamisel on erinevad valikud. Millised valikud on?

Peamised valikud, mida kasutatakse on kas betoonpostidele, fibo plokkidele või näiteks terrassi jalgadele. Aluspõhi oleks betoon, et vältida külmakergete ohtu rajatakse see 1,2 meetrit allapoole maapinda. See ala kaevatakse ning valatakse täis. 

Ehitus betoonpostidele

Siin valatakse ümarvormidest betoonpostid. Nende läbimõõt sõltub terrassi raskusest ja suurusest. Isegi, kui terrass tuleb kõrge, siis betoonpostid sobivad ideaalselt. Hind on sellisel vundamendil keskmine ehk see on odavam, kui plaatvundament, aga siiski kallim kui fibo plokid.

Ehitus fibo plokkidest

Fibo plokkide puhul on jällegi vaja tugevat aluspõhja.  See on kõige odavam viis vundamendi ehitamiseks. Seda on lihtne teostada ja see on kiire. Kõige raskem ülesanne on lõigata need õigesse mõõtu ja kõik. Nüüd kui rääkida kergplokkidest, siis nende puhul on kaevetööde maht oluliselt väiksem. Aga mida kindlasti ei tohi unustada on see, et puitu ei tohi paigaldada otsesesse kontakti vundamendiga. Selle vahele peab asetama, kas mingisuguse kile või ruberoidi. 

Terrass jalgadele

Jalgade peale ehitamine on kõige lihtsam versioon ja nad on head kandurid. Muidugi on vaja aluspind ettevalmistada, et need jalad millegi peale asetada. Kui külmakerke kindel pind on valmis, siis saad reguleerida jalad õigele kõrgusele.

Reguleerimine on üllatavalt lihtne. Lihtsalt keerad need õigesse kõrgusesse (max 1 m). Koormust taluvad need väga hästi. 

Karkass

Terrassi ehitus

Nüüd on vundament korras ja aluspostid paigaldatud. Järgmine samm on terrassi karkassi ehitamine. See milliseks karkass kujuneb oleneb suuresti ka kõrgusest maapinnast.

Karkass peab olema vastupidav ja ilmastikukindel. Selleks on enamlevinud karkassi tüüp süvaimmutatud puit. Enamasti stiili mõistes kasutatakse kolme varianti: Paralleel prussidest ühekihiline karkass, risti põõnadega ühekihiline karkass või siis risti prussidest kahekihiline karkass. Nendest kolmest on kõige lihtsam teha  risti prussidest kahekihiline karkass.

Prusside läbimõõt

Prusside läbimõõt sõltub sellest, kui suur ja raske on lõplik ehitis. Õnneks terrassid ei pea kannatama väga suuri raskusi. Näiteks kõige alumised prussid võivad täiesti olla 50×150 kui ka 50×100 läbimõõduga. Kui võtta 50×100, siis tuleks ka lühema vahega panna. Oluline on, et karkass ei tohi hakata läbi õõtsuma või vajuma.

Karkassi samm

Oluline on ka samm. Kui hakata laudu kinnitama, siis peab samm olema selliselt, et need saaks hästi kinnitada ja tugede vahe sobiks vastavalt laua suurusele ja tüübile. 

Terrassilauad 

Nüüdseks on vundament ja karkass valmis. Edasi hakkab terrassilaua paigaldus. Siinkohal peab hoolikalt mõtlema, et milline materjal on enim vastupidavam ja millist ise eelistada. Kaks näidet: kuusk ja mänd. Kui mõlemat süvaimmutada, siis kuuse puhu satub kaitsekiht vaid mõne millimeetri sügavusele. Männiga on vastupidi ehk see on täiesti süvaimmutatud ning kaitsekiht on sügaval puidus. 

Laua materjal

Siberi lehis – see terrassi laud on väga kõrgkvaliteetne. Kuna siberi lehise puidustruktuur on oluliselt tihedam, kui sead näiteks kuusel või männil, siis on ta ka mitu korda ilmastikukindlam. Mingit lisatöötlust teha ei ole vaja. Saab täiesti vabalt paigaldada välitingimustesse. Mida rohkem aastaid möödub seda hallikama tooni siberi lehis saavutab. Selleks, et see hallikas toon kiiremini tuleks kasutatakse teinekord ka raudsulfaati.

Kuusk/mänd – kuuse ja männi puhul tõime alguses välja, et neid tuleb enne kasutamist töödelda. Kuigi see lauatüüp vajab hooldust ja tegelemist on  kuusk või siis mänd kõige populaarsem terrassilaua tüüp mida kasutatakse. 

Komposiitplaadid (WPC) – tehismaterjal, mis peab väga pikalt vastu. See on valmistatud erinevate materjalide segust. Seda peab minimaalselt hooldama ja tegelema. Kuigi välimuselt näeb ta suhteliselt sarnane igasugusele naturaalsele materjalile. Igatahes on sellega tegelemine väga mugav.

PVC plastplaadid – see lauatüüp on täielikult valmistatud tehismaterjalist. Hooldust vajab minimaalselt, kuna see on plastikust. Kuid hind on tal ka see eest päris krõbe. Kuid eestlased kipuvad eelistama just naturaalseid materjale nagu puit.

Sile või sooneline?

Kumb pool peaks jääma üles poole? Terrassi ehituse poolelt otsest vahet pole. Siin tuleb mängu pigem inimese enda soovid. Kasutatakse mõlemaid viise.

Sile – sileda puhul on kurb tõsiasi see, et vihmaga kipub see väga libedaks muutuma. Kuid igasugune praht ja sodi sinna ei kogune nii lihtsalt. Ja isegi kui koguneb on seda kerge ära puhastada.

Sooneline – soonelisi laudu näeb kõige rohkem. See ei muutu nii libedaks, aga see eest koguneb soonte vahele sodi ja mustust. Kinnise terrassi puhul ei ole vahet, kuna sinna ei kogune ei sodi ega vihma. 

Terrassi ehitus

Laua paigaldus 

Laua paigalduse juures ei ole mingit viisi. Peamiselt näeb muidugi klassikalist laudade paigaldust, kus otseselt mingit mustrit loodud ei ole, aga on võimalus teha igati kujunduslik ja ilmekas paigaldus.

Saab moodustada erinevaid mustreid ja kujundeid. Mustri näiteid on mitmeid ning valik on tegelikult üpriski suur. Hetkel toome välja neli näided.

  • Kalasaba muster – lihtne ja efektiivne muster. Kolmnurgselt moodustatud lauajupid jätavad väga efektiivse ja kauni mulje.
  • Topeltraamiga muster – ümber keskmise mustri on topelt raam. Jällegi ideaalne võimalus koondada fookus keskmistele laudadele.
  • Punutud korv – siin on laudade asetus pandud diagonaalselt. Meenutab natukene punutud korvi. 
  • Diagonaalne raamiga – selle puhul on moodustatud raam ümber keskmiste laudade. Seega fookus lähebgi keskmisele diagonaalset asetatud laudadele.efektiivne.

Muud terrassi osad

Terrassi ehitus koosneb erinevatest osadest. Siin saab lisada näiteks trepi, katuse, seinad ja piirdeaiad. Eestis on erinevad võimalused igati teretulnud kuna siinne ilmastik muutub kiiresti ja ettearvamatult.

Trepid – terrassi trepi ehitus on vajalik juhul, kui terrass ise on veidi kõrgemal maapinnast. See lisab mugavust ja tähendab seda, et terrassile saab minna hõlpsalt ka õuest, et ei pea majast läbi käima. Sellist stiili näeb enim just linnapildis näiteks kohvikutes või siis suuremates maamajades. 

Seinad – seinad annavad ühe suure eelise, nimelt saab seda kasutada aastaringselt ja see on ilmastikukindel. Kõige populaarsem lahendus on klaasid, sest see annab võimaluse tuua võimalikult palju naturaalset valgust tuppa. Lisaks, kui elada linnas, siis vähendavad need üleüldist müra. 

Piirdeaiad – terrassi piirde ehitus on oluline just siis, kui on vaja luua lisa turvalisust. Enim näeb sellist lahendust kohvikus või kui terrass on ehitatud kõrgemale maapinnast. Kui see koduaeda ehitada, siis see lisab veidikene privaatsust juurde.

Katus – kui hakata mõtlema katuse peale, siis on võimalus paigaldada ka lihtsalt varikatus. See kaitseb ootamatute vihmahoogude ees. Kui on soovi, siis saab ehitada suuremates mõõtmetes katuse ka puidust või klaasist. 

Kuidas ehitada terrassi lühidalt

  1. Alusta planeerimisest – kõik saab alguse planeerimisest. Mõtle läbi, kus saab olema asukoht, mis on selle otstarve, kui suurt on vaja, milline on stiil. Kas tuleb kinnine või lahtine.Mida paremini on planeerimis osa tehtud, seda parem on ka lõpptulemus.
  2. Vundamendi ehitus –  järgmise asjana on vaja ehitada vundament. Kuna meie kliimas tuleb arvestada külmakergetega, siis on vajalik vundament ehitada allapoole külmumispiiri milleks on 1.2 meetrit. Tavaliselt tehakse seda betooniga, et oleks kindelpind all. 
  3. Karkass – kui vundament on tehtud, on vajalik ehitada karkass. Karkassi saab ehitada näiteks betoonpostide peale, fibo plokkidele või jalgadele. Valikuid on erinevaid. Tuleb valida endale meelepäraseim.
  4. Laudade panek – laudade panemise puhul mõtle läbi, kas soovid mingit mustrit moodustada, kas on mingi kindel eelistus laua tüübi puhul. 
  5. Hooldus – iga asi vajab hooldamist, et välimus püsiks ja säiliks aastaid. Võta see aeg, et tegeleda iga aastase hooldamisega. 

Terrassi Hooldus ja õlitamine

Terrassi ehitamine

Pole vahet mida ehitad, hooldust vajavad need kõik. Terrassi ehitus on üks osa kogu protsessist. Kui kõik on valmis, siis on vaja seda värskust ja ilu hoida võimalikult kaua. Terrassi hooldus ei ole teab mis raske töö aga oluline on, et tead mida teed ning teed seda õigesti.

Terrassi pesu

Hooldus algab ikka pesemises. Terrassi pesuks ei ole hea kasutada survepesurit. Kuigi professionaalid sellega pesevad, siis on survepesuri kasutamine üpriski riskantne. Võid puidukiude välja pesta või siis pesed hoopiski mustuse laua sisse. 

Mida aga kasutada saad on näiteks pinnase puhastaja. See on spetsiaalselt mõeldud selliste puhastustööde jaoks. Saab kasutada ka erinevaid puhastusvahendeid, kasutada harja ning see hiljem ära loputada. 

Esimene pesu võib kindlasti toimuda varakevadel, hiljem toimuks süvapesu ja siis, kui on väljas juba soojem siis ka õlitamine.

Õlitamine

Õlitamise eesmärk on kaitsta puidu pinda erinevate ilmastiku tingimuste eest. Terrassi õlitamine ise toimub kahes etapis: esiteks tuleb teha pinnas puhtaks ja see peab ära kuivama. Teiseks tuleb kanda õli puidule. 

Õlid ise jaotuvad kaheks: vee-ja lahustipõhised. Näiteks veepõhised õlid ei ole nii kiire imendumisega. Õliga on võimalik saavutada erinevat värvi terrassi. Seega vali hoolega, mis värvi valid.