Maasikate istutamine - Põhjalik ülevaade - infoViking
Maasikate istutamine

Maasikate istutamine – kuidas kasvatada magusaid marju enda aiamaal?

Silmapaistva välimuse ja magusa maitse tõttu peetakse maasikat marjade kuningannaks. Kusjuures pole marjade kuninganna taim üldsegi pirtsakas ega liigset hoolitsust nõudev.

Taimed kasvavad peenral aga ka konteineris. Eriti efektse väljanägemisega ka vertikaalses aias ning amplites. 

Maasikate istutamine

Millal istutada maasikaid

Maasikate istutamiseks on kaks võimalust. Istutada kas kevadel või sügisel – valik tuleks teha sõltuvalt taimest.

Kevadel ja sügise algul tehtud taimed on võimalik hankida ka väikeste paljasjuursete taimedena. 

Maasikate istutamine kevadel

Kevad on suurepärane aeg maasikate istutamiseks, kuna maikuus istutatud taimede vilju on võimalik juba samal suvel nautida. 

Kevadisel perioodil peetakse parimaks ajaks taimede istutamiseks perioodi maist jaanipäevani. 

Kevadise istutuse korral tuleks tähelepanu pöörata taimede niiskuse säilitamisele, kuna palava ja kuiva kevade tõttu võivad taimed juurduda kehvasti, mille tõttu nende edaspidine areng võib kannatada.

Maasikate istutamine sügisel

Sügiseseks istutamiseks sobivad enamasti ainult kassetitaimed. Sügisesel perioodil peetakse parimaks ajaks taimede istutamiseks perioodi augustist septembri keskpaigani. 

Parim aeg maasikate istutamiseks

Parima aja osas lähevad arvamused lahku. On marjakasvatajaid, kes soovitavad varasügisel istutada, et taimed enne sügiskülmasid korralikult juurduda jõuaksid. Küll aga võimaldab maasikate istutamine kevadel juba paari kuu möödudes marju nautida.  Soovitame katsetada nii kevadel kui sügisel taimi istutada. 

Maasikate istutamine

Maasika sordid

Eestis kasvatamiseks soovitatud maasikasordid on:

  1. Polka
    1. Hea maitse ja talvekindlusega populaarne sort
    2. Keskvarajase valmivusega
  2. Sonata
    1. Eestis enim kasvatatav aedmaasika sort
    2. Suured ja maitsvad viljad
  3. Rumba
    1. Varajase valmivusega
    2. Suure viljaga ja hea maitsega maasikas
  4. Senga sengana
    1. Keskmise suurusega marjad
    2. Varajase kuni hilise valmivusega
  5. Bounty
    1. Keskmise kuni hilise valmivusega
    2. Hea saagikuse ja transpordikindlusega
  6. Jonsok
    1. Väga hea talvekindlusega
    2. Vastupidav hahkhallitusele
    3. Vastuvõtlik juurehaigustele
  7. Honeoye
    1. Varajane
    2. Hea transpordikindlusega
  8. Venta
    1. Väga hea maitsega suureviljaline sort
    2. Suureviljaline
    3. Keskmise saagikusega
  9. Florence
    1. Talvele keskmise vastupidavusega
    2. Hilise valmivusega
    3. Väga saagikas
Maasikate istutamine

Maasikapõllu rajamine

Maasikamaa ettevalmistamisega tuleks alustada paar nädalat enne istutamist. Rajamise puhul on oluline valida sobiv koht taimede kasvuks ning teha vajalikud eelnevad ettevalmistused. 

Koht

Peenramaa on mõistlik rajada sellisesse kohta, kuhu suure osa päevast paistab päike. Sellises soojas valgusküllases kohas on suurem saagikus ning ilusamad ja magusamad marjad. 

Samuti hakkavad päikeselises kohas marjad kiiremini kasvama ning marjad küpsevad varem ning neid on võimalik varem korjata. 

Vältida tasuks tuulist asukohta, kuna pika talve jooksel võib tugeva tuule korral tuul taimedelt lume ära puhuda, millest võivad külma suhtes õrnad maasikataimed saada kahjustusi. Seega tasuks valida koht, kus ilm on püsivalt päikseline ning tuulevaikne.

Maasikaid võib kasvatada tasasel maal. Kõrgema peenra rajamist tasuks kaaluda, kui tasane maa võib liiga niiskeks osutuda. 

Lisaks on hea võimalus kergema vaevaga maasikaid kasvatada luues peenra hoopis kasvatuskasti. Istutamine kastidesse on hea viis luua kasvuks sobivad tingimused, kui pole soovi suurel pindalal marju kasvatada. 

Ettevalmistustööd

Rajatava maa muld tuleks hargiga läbi kaevata ning sellest välja noppida kõiksugused püsivalt kasvavad umbrohud nagu orashein, võilill, kõrvenõges, naat jne. Istutamise järgselt on seda taimede vahelt teha palju tülikam. 

Ettevalmistatud mullale tuleks lisada väetist – sobib nii taimekompost kui kõdusõnnik.

Kui kavatsed peenra katta kile või peenravaibaga, tasub muld enne paigaldamist põhjalikult märjaks kasta. Peenravaibale võib ilustamiseks peale puisata ka puukoort vm multši.

Maasikate istutamine

Kuidas istutada maasikaid

Maasikate istutamisel tuleb mõelda paar sammu ette tagamaks, et paari aasta pärast magus saak valmiks ning et seda ka mugav korjata oleks. 

Istutusaugud

Istutamisel on soovitatav kasutada sobivat tööriista, näiteks kellut ning kaevata sellega piisavalt sügav auk, et taimejuured ei kõverduks istutamise jooksul. 

Istutamisel tuleks kassetipesast välja võetud taim pista istutusauku ja katta juured mullaga sedasi, et taim ise oleks enamvähem sarnasel kõrgusel nagu kassetis kasvades. Mulda tasuks kergelt tihedamaks vajutada, et taim pärast kastmist mullast välja ei kerkiks. 

Istutades tuleks tähele panna, et lehekodariku keskel olev südamikupung, kust saavad uued lehed alguse, jääks kindlasti mullast välja. 

Istutamise järgselt tuleks kindlasti taimi koheselt ka kasta.

Istutustihedus

Taimed tuleks peenrale istutada ühte ritta, siis on mugavam hiljem marju korjata. Istutamise tiheduse osas võiks taimede vahele jätta ruumi 30 kuni 40 cm, kuna maasikapuhmikud vajavad ruumi kasvamiseks. Ridadevaheline ruum võiks jääda 70 cm ligi. Tihedamalt istutades on õhu liikumine puhmikute vahel takistatud ning ka korjajal endal on ebamugavam nende vahel orienteeruda. 

Teine variant istutamiseks on istutada taimed male mustris sedasi, et ühe rea taimed istutatakse teise rea taimede vahekohta. Sel juhul võiks kaherealise peenra laius olla 80 cm. 

Seeme või taim

Levinuim viis maasikaid kasvama saada on kasutades noori taimi. Soovi korral on võimalik ka taimed ise seemnest kasvama panna, kuid see nõuab rohkem aega ning kannatust. 

Samuti võib see olla taimede väiksuse tõttu tülikas, kuid seemnest taimi kasvatades saab korraga suurel hulgal taimi ning võib kindel olla, et nendega ei kaasne kahjureid ega haigustekitajaid. 

Istutusjärgne hooldus

Jälgi, et maasikate istutamise järel saaksid taimed piisavalt vett ning poleks umbrohtudest ümbritsetud. 

Taimede kaitse

Taimede kaitsmiseks kahjurite vastu on võimalik kasutada vees lahustuvaid naturaalseid ekstrakte kui ka näiteks erinevaid liimpüüniseid kahjurite tabamiseks. 

Ümberistutamine

Ümberistutamisel on oluline jälgida, et taime juured liialt kahjustada selle käigus ei saaks. Üldiselt ei erine maasikataimede ümberistutamine mistahes muu taime istutamisest. 

Maasikate istutamine

Kokkuvõte

Maasikate istutamine ja kasvatamine sobib nii algajale kui kogenumale aednikule. Istutamisega on võimalik algust teha nii sügisel kui kevadel, mis teeb maasikate kasvatamisega alguse tegemise väga paindlikuks. Tuleb meeles pidada antud artiklis maintiud näpunäiteid istutuskoha ning istutustiheduse valimisel.

Istutamise ja hoolduse vaev saab magusate marjade näol mitmekordselt igal juhul tasutud.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts