Kuidas valida lumelauda? - infoViking
Kuidas valida lumelauda

Soovid hakata sõitma lumelauda või otsid uut lumelauda, aga ei tea täpselt, kuidas valida lumelauda? Selle jaoks olemegi teinud põhjaliku ja arusaadava ülevaate. 

Õige lumelaua valimine on oluline esimene samm nauditava lumelaua kogemuse juures. Arvesse tuleb võtta sinu pikkust, kaalu, eelnevat kogemust, millist sõidustiili ja millisel maastikul sa hakkad sõitma jne.

Informatsiooni kogus võib alguses palju tunduda, kuid kohe sellest kõigest lähemalt, kuidas osta lumelauda.

Kuidas valida lumelaua pikkust?

Lumelaua valimisel on väga oluline valida õige pikkusega lumelaud. Tekib küsimus, kui pikk lumelaud on just sulle õige. Lumelaud on siis õige pikkusega, kui lumelauad on sulle lõuani või umbes rusika jagu lühem. Ehk enda pikkusest arvesta umbes 20 cm maha. 

See on lihtne reegel mille järgi saab ka enam-vähem õige lumelaua pikkuse välja arvutada. Kuid lisaks ainult pikkusele, tuleks arvesse võtta veel kehakaalu, sõidustiili ja maastikku, kus hakatakse sõitma.

Liiga pika lumelauaga ei ole mõnus sõita ja liiga lühikest lumelauda võib olla raske kontrollida.

Mida tuleb veel lumelaua valimisel arvestada:

  • Kui sõidad peamiselt pargis või freestyle-i, siis vali lühem lumelaud
  • Kui sinu sõitmine hõlmab peamiselt all mountain, powder või freeride-i, siis kaaluge pikemat lumelauda. 
  • Kui sinu kaal on üle keskmise, tuleks samuti kaaluda pikemat lumelauda
  • Kui oled algaja, vali lühem lumelauda

Kui keegi jäi mõtlema, et mis asi on freestyle, freeride, all mountain ja powder, siis sellest varsti lähemalt.

Allpool on välja toodud lumelaua suuruste tabel:

Sõitja pikkus (cm)Sõitja kaal (kg)Lumelaua suurus (cm)
14750-54128-136
15252-59133-141
15857-61139-147
16361-66144-152
16864-70149-157
17368-75154-162
17873-79159-167
18377-84160+
18882-88160+
19386-93160+
Kuidas valida lumelauda

Kui lai peaks lumelaud olema?

Korrektse vöö laiuse (lumelaua laius) välja selgitamine on hea lumelaua puhul väga oluline. Kuidas valida lumelauda, kui saadaval on erineva laiusega lumelauad?

Kui lumelaua vöö laius vastab saabaste suurusele, siis lumelauasaapad ulatuvad veidi üle lumelaua servade. Kuid mitte nii palju, et sõites saapad vastu lund läheksid, kui lumelaud on serva peale.

Varbad ja kand peavadki natukene üle servade ulatuma, et survet avaldada. Kui need aga liiga palju üle ulatuvad, lähevad pööramisel saapad vastu lund ning sa kaotad kontrolli. 

Lumelaua laiuse ja saapa suuruse tabel:

Saapa suurus (EU mehed)35-3837-4039-4140-4241+
Saapa suurus (EU naised)Kuni 3737-3938-4140+
Laua vöö laius (mm)225-235236-245246-250251-254255-259260+
Lumelaua laiusKitsas / NaisedKitsas / NaisedTavaline (regular)Tavaline (regular)Keskmine-Lai kuni LaiKeskmine-Lai kuni Lai

Mida suuremad saapad, seda laiemat lumelauda on vaja ning vastupidi. 

Laiemal lumelaual on rohkem pinda ja parem hõljuvus lumes, mis leevendab varba/kanna takistust ja aitab kiirust stabiilsena saavutada. Laiemad lumelauad sobivad paremini ka keerukamateks maandumisteks. Kitsamaid lumelaudu kasutatakse rohkem võistlusaladel, kus on vaja head pöörde ja manööverdamisvõimet.

Kuidas valida lumelauda

Millist tüüpi lumelaud valida? 

Lumelaua valimisel on hea teada, mis on su tase, mida sa eelistad ja millisel maastikul sa sõidad. Kuigi sa võid põhimõtteliselt ükskõik millise lumelauaga sõita mis tahes maastikul, on paljud lumelauad loodud kindlat sõidustiili silmas pidades. 

Kuna valikuid on nii palju, siis võib algul suhteliselt keeruline tunduda, mille järgi valida omale parim lumelauda. Sellepärast on järgnevalt lumelauad ära jaotatud vastavalt eesmärgile, et sa saaksid paremini aru, milline lumelaud võiks sulle sobida. 

All-Mountain lumelauad

All-Mountain lumelauad on loodud töötama hästi kõikides lumeoludes ja maastikul. Neid saab kasutada nii puuderlume sees kui ka trikitamiseks, mis teeb neist väga mitmekülgsed ja universaalsed lumelauad. 

All-Mountain lumelaud on suurepärane valik algajale, kesktasemel sõitjale ja neile, kes veel ei tea täpselt, mida nad tahavad või vajavad.

Freestyle lumelauad

Freestyle või ka pargilumelauad kipuvad olema pisut lühemad ja painduvamad, mis sobivad ideaalselt maastikupargis kui ka kõikjal mäel sõitmiseks. Nendega on meeldivam ja lihtsam teha maastikupargis erinevaid trikke. Nagu näiteks sõita mööda käsipuid, kaste, seinasid, switch-i (mittedomineeriv jalg eespool) jne. Freestyle lauad on asümeetrilise kujuga ja seetõttu sobivad pargisõiduks ideaalselt. 

Freestyle lumelauad sobivad ideaalselt iga tasemega sõitjale ja on suurepärane laud algajale. Tänu oma andestavale pehmele painduvusele, on sellega lihtne pöördeid teha.

Freestyle laua mitmekülgsem variant on all-mountain freestyle, mis ühendab all-mountain lumelaua mitmekülgsuse freestyle lumelaua mängulisusega.

Freeride lumelauad

Freeride lumalauad on mõeldud sõitjale, kes veedab suurema osa oma ajast hoolitsetud radadel ja vaheldusrikkal maastikul. Need lumelauad on suuremad ja tavaliselt on neil jäigem painduvus kui freestyle lumelaudadel. Freeride lumelaudadel on sageli suunatud kuju, mis on loodud sõitmaks ainult üks külg ees.

Freeride lumelaudasid peaksid vaatama kesk- ja väga heal tasemel sõitjad.

Powder lumelauad

Lumelaud, mis on loodud puuderlumele. Kõik, mis puudutab puuderlumelauda, on loodud sügavat ja värsket lund silmas pidades. Neil on tavaliselt laiem nina ja kitsenev sama ning jalaasetus on sageli tagapool, mis tagab parema hõljumise (flotation?) ja juhitavuse. Parema hõljumise nimel on puuderlaudadel sageli rocker, mis tähendab, et nina ja saba ülespoole kumerus on suurem, kui teistel laudadel.

Powder lumelauad sobivad igal tasemel sõitjale, kes soovivad värskes lumes surfata.

Splitboard

Mõeldud neile, kes soovivad seiklushimu ja avastada kõrvalisemaid nõlvasid. Splitboard jaguneb kaheks eraldi pooleks ning olemas peab olema ka spetsiaalne ronimisnahk, et ei libiseks. Põhimõtteliselt on tegemist klassika suuskadega, kus on vaja pidamist. Sihtkohta jõudes, sa ühendad kaks poolt kokku ja sõidad mäest alla. 

Splitboard lumelauad on mõeldud kogenud ja teadlikule sõitjale. Asjakohased laviini ohutuse oskused ja -varustus ning teadmised maastikust, ilmastiku- ja lumeoludest on võtmetähtsusega, kui suundute oma splitboard-ga välja.

Kuidas valida lumelauda

Oskuste tase

Lumelaua valimisel tuleks mõelda oma oskustele. Iga tasemele jaoks on olemas lumelauad, mis omakorda vastavad konkreetse sõitja vajadustele. Painduvus, kuju, konstruktsioon, materjalid, disain ja kasutusotstarve on kõik olulised, kui valite endale lumelauda. 

Uut lumelauda ostes, olge oma oskuste hindamisel realistlik. Kui oled enda suhtes aus ja kuulad ekspertide soovitusi, kuhu sa lauda ostma lähed, aitab see sinu võimetele leida sobiva lumelaua. Hea lumelaud tagab sulle nauditava sõidukogemuse ja kiirendab sinu arenemist.

Kuidas valida lumelauda 4

Milline on õige lumelaua kuju minule?

Lumelaua valimisel mängib kuju suurt rolli kuna see määrab selle, millise sõidustiili ja oskustaseme jaoks on need mõeldud. 

Viimased aastad on toonud kaasa täiesti uued lumelaua stiilid. Varem jäi enamik siluette samaks ja ainuke mis muutus oli rocker. 

Tänapäeval on saadaval mitmesuguse kuju ja suurusega lumelauad ning nende mõistmine aitab sul oma sõidust maksimumi võtta. Järgnevalt räägime natuke lähemalt sellest, kuidas valida lumelauda vastavalt kujule ja millise sõidustiili jaoks on need mõeldud.

True Twin Shape

Lumalaua maailma üks populaarsemaid kujusid. Selle kuju tunneb ära selle järgi, et nina ja saba laius on võrdsed. Need lauad sobivad ideaalselt kõikidele mägedele, algajatele ja neile, kes soovivad sõita switch-i.

Directional Shape

Neid profiile leidub kõige sagedamini nende seas nagu freeride ja powder. Need lauad on mõeldud sõitmiseks peamiselt ühes suunas, mis sobivad suurepäraselt suurtel kiirustel pööramiseks. Sageli on need sabas jäigemad ning laiema ja pehmema ninaga. See aitab puuderlumes paremini pinnal püsida ja säilitada stabiilsust suurel kiirusel keeramisel. Tavaliselt on nendel laudadel saabastekinnitused hästi taga.

Directional Twin Shape

See on segu kahest eelnevast lumelaua kujust (True Twin Shape ja Directional Shape). Sellel on tavaline sümeetriline kuju (sarnase suurusega nina ja saba), mis on kombineeritud suunalise südamikuga (pehmem nina kui saba) on levinud. All-mountain ja freestyle sõidustiilid sobivad sellise kuju jaoks kõige rohkem.

Volume Shifted Shape

Volume shifted shape lumelaua tunneb ära nende lühikese ja laia profiili järgi. Nende nimi tuleneb sellest, et raskus asetatakse laua taha ja nina hoitakse lume peal. Need lumelauad pakuvad alternatiivi pikkadele puuderlaudadele ja on puude vahel sõitmisel paremini manööverdatavad.

Asymmetrical Shape 

Asümeetrilise kuju idee seisneb selles, et sinu keha ei ole eest ja tagant sümeetriline ning seda ei tohiks olla ka lumelaud. Lühema kannapoolse ja pikema varbapoolse küljelõikega laud, koos pehmema kannapoolse südamikuga, muudavad sõitmise lihtsamaks ja lõbusamaks.

Kui oled varem lumelauaga sõitnud, siis oled võibolla märganud, et kannapoolne pööramine on keerulisem, kui varbapoolse küljega pööramine. Asümeetrilised lumelauad aitavad sul sellest loomulikust füsioloogilisest asümeetriast üle saada. 

kuidas valida lumelauda

Lumelaua Camber ja Rocker

Üks asi, mida kohe võibolla lumelaua valimisel ei märka on põhja kuju. Kui asetad lumelaua maha ja vaatad seda küljelt, märkad selle kuju kohta teatud asju. Mõne laua puhul näed, et keskosa tõuseb maast lahti. Teise puhul märkad, et keskosa jääb maapinnaga tasaseks. See erinevus tulebki sellest, kas on camber või rocker.

Sellest kohe lähemalt, mis on mis ning millised lumelaua põhjatüübid on olemas.

Flat

Lamedad/tasased (neutraalsed või ilma kumeruseta) lumelauad on sellised nagu nimigi ütleb. Lumelaua ots ja nina on ikka ülespoole keeratud, aga neil ei ole sellist kumerust nagu on camber puhul. Need lauad võimaldavad kiireid pöördeid ja maksimaalset tunnetust, suurendades samal ajal hõljumist.

Camber

Camber tekitab lumelauale ülespoole kumeruse ning pakub elavat ja stabiilset sõitu. Sellega on sul hea hüppamis- ja reageerimisvõime kõvadel ja hoolitsetud nõlvadel, eriti kui hakkad pöördest välja tulema. Seda lauda eelistavad kogenud sõitjad, kes jahivad kiirust taga.

Rocker

Rocker (teise nimega tagurpidi camber) loob ülespoole pööratud nina ja saba. See disain sobib väga hästi puuderlume ja pargis torudel sõitmiseks. Rocker lumelauad on pehmemad, kui camber lumelauad. Kuna need tekitavad surfamise tunde, millega on lihtsam pöördeid alustada, on need väga populaarsed algajate seas. 

Camber/Rocker

Camber/Rocker lumelauad ühendavad kaks profiili, et tagada jalgade all oleva camber-i hea serva hoidmine ning rocker-i lihtne pööramine ja hõljumine otstes. Lumelaua tootjad on välja töötanud palju camber/rocker variatsioone, et kõnetada spetsiifilise nõudluse vajadusi.

Flat/Rocker

Flat/Rocker lumelaudadel on tavaliselt keskel tasane osa, mis tagab korraliku servahoidmise kõval lumel ning rocker otsad, et hõlbustada pööramist ja head hõljumist pehmes lumes. Nagu ka camber/rocker lumelauadadel, on ka flat/rocker laudadel palju variatsioone.

kuidas valida lumelauda

Lumelaua painduvus

Lumelaua painduvus varieerub laudade vahel oluliselt ning võib tekitada lumelaua valimisel segadust. Lumelaua paindumisskaala ei ole tingimata kogu tööstuses standardiseeritud. Seega võib “keskmine” painduvus bränditi erineda. Paljud tootjad annavad painduvuse skaalal 1-10,  kus 1 on pehmeim ja 10 jäigeim.

Softer Flex (pehmem painduvus)

Pehmema painduvusega lumelauad (tavaliselt freestyle ja mõned all-mountain lumelauad) on andestavamad ja neid on kergem pöörata. Soft flex sobib hästi algajatele, väiksema kehakaaluga sõitjatele ja pargisõitjatele. 

Pehmed lumelauad kipuvad olema suurematel kiirustel veidi lõdvemad, kuid võivad ka aeglasematel kiirustel anda pehme võise tunde.

Stiffer Flex (jäigem painduvus)

Jäigema painduvusega lumelauad on tavaliselt mõeldud freeride või backcountry (splitboard) jaoks. Jäigem painduvus annab parema serva hoidmise ja on suurel kiirusel stabiilsemad. Jäigad lauad võivad olla suurepärased sõitjatele, kes teevad kiireid pöördeid. Kuid kergemakaaluliste sõitjate jaoks võib olla raske neid korralikult painutada.

Lumelaud naisterahvale

Lumelaua valimisel tuleb silmas pidada soo erinevust. Naiste kehad ja pöördemehaanika erinevad meeste omadest. Naistel on tavaliselt väiksem kehamass ja väiksemad jalad, kui sama pikkusega meestel. Sellest tulenevalt on naiste lumelaudadel tavaliselt kitsam vöökoht, peenemad profiilid ja pehmem painduvus.

Lumelaud lapsele

Lapsele lumelaua ostmisel, võib esimene mõte osta suurem lumelaud, et see kohe väikseks ei jääks. Kuid osta tuleks ikkagi lumelauad, mis talle praegu sobib. Kas soovid, et sinu lapsele meeldiks lumelauaga sõita? Ma arvan, et vastus on jah.

Õige suurusega lumelaud aitab sinu lapsel kiiremini areneda, mis valmistab talle palju rohkem rõõmu. Lastele mõeldud lumelaud on tavaliselt pehmema paindega, kui täiskasvanute lumelauad, mistõttu on sellega lihtsam pöörata ja sõitma õppida.

Universaalne disk

Viimane asi mida tasuks tähele panna lumelaua valimisel on universaalne disk. Tänapäeval on enamik lumelaudasid sellega varustatud, mis laseb peaaegu igat lumelaua saapakinnitust (snowboard bindings) kinnitada igale lumelauale. 

Alati kontrolli, kas binding mille sa ostad, tuleb kaasa universaalse ketta või minikettaga. Kui sul on vanem lumelauad, millel on 4×4 kinnitus, siis miniketas sinu lumelauaga ei ühildu. 

Kuidas valida lumelauda

Kokkuvõte

Nagu näha, siis lumelaua valimisel on päris palju asju, mida tuleb silmas pidada. Kuid loodan, et said parema ülevaate sellest, kuidas valida lumelauda, mis sobiks just sulle.

Üldiselt peetakse freestyle lumelauda algajatele kõige paremaks ja lihtsamaks lauaks. Seda sellepärast kuna need lauad on hästi painduvad, mistõttu on nendega lihtne pöörata.

Hind on veel üks oluline asi, mis mõjutab lumelaua ostmist ja laua kvaliteeti. Mida paremaid materjale lumelaua tegemiseks kasutatakse, seda kallim, aga ka kvaliteetsem on laud. Kui tead, et hakkad tihti lumelauaga sõitma, siis tasuks kvaliteeti ja vastupidavust silmas pidades, kulutuda natuke rohkem raha.

Ettevõtted | Muu


Related Posts