Kimmkatuse ehitus - kuidas saada parim tulemus? - infoViking
Kimmkatus

Kimmkatuse ehitus – kuidas saada parim tulemus?

Kimmkatus on üks kõige levinumaid puitkatuse tüüpe terves maailmas. Tegu on kiilikujuliste laastutükkidega, mis on välja saetud pakust või plangust. Kimmkatus on looduslähedane ning läheb hästi kokku puidust stiili majadega. 

Selleks, et kimmkatus oleks kaua kestev, siis kastetakse see enne puutõrva. Üldiselt on see väga vastupidav ning võib pakkuda majale kaitset pea 200 aastat.

Kimmkatuse ehitusel on materjali valik lai aga peamiselt kasutatakse kuuske, haava või männi kimme. 

Kimmkatuse hind oleneb suurest katuse mõõtmetest ning materjali valikust. Kui tahta saab seda edukalt ka ise teha aga parim variant oleks küsida enne hinnapakkumist meistritelt.

Mis on kimmkautus?

Kimmkatuse ehitus

Tegu on puidust katusega, mis koosneb kimmidest. Kimm on töödeldud ning tänu sellele juba enne paigaldamist peensaetud. Üldjoontest jääb kimm asetsema pikisuunas ning on rohkem kiilukujuline. Kimmkatuse ehitamine on väga filigraane kunst, sest katus suudab pakkuda väga head kaitset erinevatele ilmastikuoludele. 

Tänu sellele on see ka Eesti kliimas üks väga hea katuse ehitus variant. Eluiga on kimmkatuse rajamisel väga pikk, kuid sellegipoolest ei ole ta enam tänapäeval nii populaarne lahendus. Ärihoonete ja majade ehitusel kasutatakse rohkem kaasaegseid materjale. 

Sellest hoolimata sobib kimmkatuse ehitamine veel vägagi teemasse ning kimmkatus näeb lõpp produktina väga elegantne ja kaunis välja. 

Kimmkatuse ajalugu

Kimmkatuse ehitamise ajalugu läheb tegelikult väga pikalt ajast tagasi ning suurespildis on tegu isegi traditsiooniga. See traditsioon on laiemalt tuntud küll Põhjamaades ja pigem Euroopas, kuid siiski on teema tuttav ka Ameerikas. 

Ehituseks kasutatakse tavaliselt kohalikku kvaliteetset puitu, mille puhul Eestist näidet tuues oleks näiteks haab või lehis, kuid ette võib tulla isegi seedrit. Kui vaadata kaardi pealt rohkem põhja poole, siis võib näha, et rohkem kasutatakse ikkagi mändi ja kuuske. Seda just sellepärast, et need kipuvad põhjamaistes oludes vastupidavamad olema. 

Miks on kimmkatuse ehitamine kasulik?

Kui võrrelda seda teiste katusetüüpidega, siis võib mõelda, et tegu ei ole võibolla esimese variandiga, mis pähe tuleb ning mille poole otsus langetatakse. Sellegipoolest on kimmkatuse ehitamisel palju plusse, mis aitavad võibolla tema kasuks otsust langetada. 

Enne kui hakkate kimmkatust valima tuleks mõelda sellele, kas see sobib teie üldise maja ilmega kokku ning milline on täpne eelarve.

Kimmkatus on vastupidav

Tänapäeval on kimmkatuse ehitamine muutunud ning tänapäeva katused on oma kvaliteedilt palju vastupidavamad, kui vanasti. Kuna keskmiselt on kimmkatusel 3 kihti, siis eluiga võib arvutada umbes nii, et 1 kiht kestab umbes 10 aastat. 

Loomulikult sõltub see ka sellest, kuidas katust vahepeal hooldatud on, aga kui võtta ette üldised numbrid, siis peale kimmkatuse paigaldamist kestab ta umbes 30 aastat ja rohkem. Kuna katuse peab olema hästi tehtud, siis ei tasu selle arvelt kokku hoida.

Katuse hooldus on oluline

Selleks, et tagada katusele pikajaline elugiga tuleks aastas vähemalt kaks korda katus kriitilise pilguga üle vaadata. Eemaldada tuleks igasugune praht ja muu lahtine sodi nagu näiteks okkad ,puulehed ja muu säärane. Praht ja sodi tuleks hoolikalt katuselt alla pühikda ning peale seda tuleb katust kindlasti spetsiaalse vahendiga immutada.

Immutamine annab katusele kaitsekihi ning kaitseb teda erineva temperatuuri kõikumise eest, kui ka suvel laus päikese käest. 

Millal tasub kimmkatus ehitada?

Idee poolest saab kimmkatuse rajada igale hoonele, ainuke asi mida jälgima peab on ainult hoone kalle. Katuse kalle on oluline, sest kui kalle on liiga väike ei suuda vihmavesi ja muu üleliigne niiskus katuselt maha valguda. Kui vesi jääb katusele kauemaks ning ei valgu sealt õigel ajal ära, kannatab ka katuse eluiga. 

Kalle peaks jääma vähemalt 26 ja 30 kraadi vahele. Pisematesse kohtadesse on võimalik ehitada ka madalama kaldega katuseid, aga sellisel juhul peab olema ühendus ka põhikatusega. Kui kalle lihtsalt jääb väiksemaks tuleb rajatisele kindlasti teha korralik aluskihi paigaldus. 

kimmkatus

Kuidas kimmkatust rajada?

Kimmkatuse ehitamine toimub mitmes erinevas etapis, planeerimisest lõpetades viimistlusega. Erinevad etapid on vajalikud selleks, et tagada kvaliteetne lõpptulemus ja kaitsta katust võimalike kahjustuste eest. 

1. Aluskate pole vajalik

Kui paljude katuste puhul tuleb enne rajamist teha vajalikud ettevalmistustööd ja luua aluskate ja muu säärane, siis kimmkatuse puhul see vajalik ei ole. Seda kõike ainult eeldusel, et katuse alla jääv osa on tuulduv, ehk seda ei ole välja ehitatud. 

2. Rajamisel kasutatakse kolme kihti

Kõige populaarsem ja kasulikum on ehitada kimmkatus (sindelkatus) kolme kihilisena. Jälgida tuleb seda et pealmine kimm kataks alati korralikult ära alumise kimmi. Ehk suurespildis tuleb read paigaldad mingis mõttes üksteise peale. 

Ideaalis peaks pealmine kimm katma alumisest vähemalt ⅔. Sellest tulenevalt tuleks koheselt kimmid, mis jäävad välja katta ka näiteks õliga või naturaalse puutõrvaga, et tagada parem vastupidavus. Ülekatte vajalikkus sõltub suuresti ka kimmi kvaliteedist. Mida kvaliteetsem kimm seda väiksem peab ülekate olema. Sellised kvaliteetsed kimmid on ideaalsed just katuste puhul, mis on näiteks kahe kihilised. 

3. Ehitusjärgne hooldus

Peale paigaldamist on tark katus koheselt üle tõrvata. Väga levinud hooldus materjal on tavaline puutõrv ning seda kasutatakse palju ka erinevatel muinsuskaitse objektidel. Puutõrvast veelgi populaarsem on hoopis tõrvaõli, sest see on väga hästi töödeldav ning annab katusele veel vägagi omapärase ja kauni ilme. 

Vajadusel saab kimmkatuse kimmid lõigata mingi nurga alla. Populaarsed on viltused, ümarad ja teravaotsaga lõiked. Piiranguid ei ole ning võib teha nii kuidas igaühel endale meeldib. 

4. Hind

Katuse ehitus ei ole sugugi odav, sest kasutatakse looduslikke materjale. Hind sarnaneb näiteks kivikatuse ja valtsplekk katusega. Sõltuvalt teenuse pakkujast ja täpsematest töödest, võib koos vana katuse eemaldamisega ruutmeetri hind tulla umbes 30-50 eurot.