Katuse soojustamine - infoViking
Katuse soojustamine

Katuse soojustamine

Katus on ehitise üks tähtsamaid osi ning selle soojustamine peab olema tehtud hästi ja ilmastikukindlalt. Katuse soojustamise peamine eesmärk on minimaliseerida soojakadu. 

Üldiselt jaotuvad katuse tüübid kaheks: lamekatused ja kaldkatused. Mõlemal on omad aspektid kuidas soojustamine peaks käima.

Peamiselt on soojustamiseks kasutatavad materjalid katusevillad, katusevahtustid, vahtklaasid ja ka kergkruus. Kuid üldiselt sõltub materjali valik suurest objektist ning ka lahendusest endast.

Katuse soojustamise hind kujuneb välja materjali ja tööle mineva mahu peale. Töö ise nõuab kindlat lähenemist, et katus saaks õigesti soojustatud ning hilisemalt ei tekiks probleeme.

Miks on katuse soojustamine tähtis ja miks see peab hästi tehtud olema?

Katuse soojustamine

Alustuseks võib mainida, et katus põhjustab maja soojuse kadu enam kui 35%. Seega on katuse soojustamine üks parimaid investeeringuid, mida enda kodu heaks teha saad. 

Kuigi katuse soojustamine võib esialgseid kulutusi suurendada, säästad pikas perspektiivis raha. Seega, kui olla ettenägelik inimene, on katuse isoleerimine igati tark tegu. 

Üldiselt aitab katuse soojustamine hoida hoones soovitud temperatuuri. See takistab soojuse kadu. Katuse isolatsioon võib olla, kas külm või soe isolatsioon:

  • Külmaisolatsioon on odavaim katuseisolatsioon. See asetatakse puittalade peale ja vahele, kodu ülemise korruse lae kohale. Külma isolatsiooni on üsna lihtne teha, kuid see peatab ainult soojusesel majast välja pääsemise.
  • Soe isolatsioon – see asetatakse otse katuse alla, mis vähendab soojuskadusid ja kodu ei muutu suvel liiga kuumaks ega talvel külmaks. Üks oluline asi, mida selle isolatsioonilahenduse puhul meeles pidada, on ventilatsiooni vajadus, et vältida kondenseerumist.

Katuse soojustamise peamised eelised

1) Soojuse säilitamine – piirkondades, kus on aasta jooksul oluliselt madalam temperatuur, on väga oluline muuta oma maja mugavaks ja hubaseks. Loomulikult valib enamik inimesi oma kodu sooja hoidmiseks kaminad või küttekehad. Kuid ilma isoleeritud katuseta läheb see pikemas perspektiivis ainult kallimaks, kuna soojus pääseb järk-järgult läbi katuse majast välja.

2) Energiasääst – kuna isolatsioon aitab hoida kodu toatemperatuuril, ei pea erinevad kütteseadmed nii palju tööd tegema. See aitab omakorda säästa energiat ja energia säästmine vähendab arveid. 

3) Lisakaitse – katuse soojustamise üks hea eelis on lisa kaitsekiht. Sõltuvalt valitud soojustusmaterjali tüübist suudab see kaitsta katust looduslike ilmatingimuste vastu. Tänu täiendava kaitsega peab katusekate palju kauem vastu kui ilma.

Katuse soojustamine

Millega katust soojustada?

Materjali valikuid on mitmeid, aga toome välja soojustusmaterjalid, mis on kõige populaarsemad ja enim kasutatavad.

1) Puistevill

Puistevilla plussiks on see, et seda on väga hea kasutada ka vanemate majade renoveerimises,ja paigaldus on lihtne ja kiire. See mitte ainult ei paku isolatsiooni, vaid ka tihendab pragusid ja takistab niiskuse sattumist koju. Seda võib kasutada täielikuks isolatsiooniks siht piirkondades, mis on aldid niiskuse kogunemisele. 

Plussid

  • Pikemalt vastupidav, kui klaaskiust isolatsioon
  • Tihendab vahesid ja on niiskuskindel

Miinused

  • Hind
  • Peab olema professionaalselt paigaldatud

2) Erinevat tüüpi villad

Võib-olla on kõige levinum katuse ja pööningu isolatsiooni tüüp vatiteki isolatsioon. Kuigi mineraalvillast isolatsioonivatid on tagasi tulemas, on need rullid tavaliselt valmistatud klaaskiust ja on üks odavamaid isolatsioonimaterjale. Saadaval paljudes erinevates suurustes ja on hõlpsasti transporditav, isolatsioon on ka isetegemise sõbralik.

Plussid:

  • Villaga paigaldamine on lihtne: neid  valmistatakse ja lõigatakse erinevates suurustes, et sobiksid enamiku laetalade ja sarikatega. On saadaval igas suures kodukaubamajas ja neid on lihtne transportida.
  • Niiskuskindel: klaaskiust vatid peavad tavaliselt niiskust ja neid soovitatakse sageli niiskema kliimaga kodudesse.

Miinused:

  • Madal energiatõhusus: vatist isolatsiooni tootmine nõuab palju energiat, mis põhjustab rohkem õhusaastet, kui muud protsessid. Madala R-väärtuse tõttu ei toimi vatist isolatsioon hästi külmematel temperatuuridel ja võib vajada mitut isolatsioonikihti.
  • Ohutus: nende isolatsioonirullide klaaskiud võivad ärritada nahka, silmi ja põhjustada võimalikke kopsukahjustusi. Enne paigaldamist kandke kindlasti kaitseriietust.

3) Katuste vaht soojustus

Vahtplaadid on valmistatud tihedatest suletud pooridega vahtplast lehtedest, mis sisaldavad polüuretaani, polüstüreeni või polüisot. Jäikasid isolatsiooniplaate saab kasutada peaaegu kõikjal kodus, sealhulgas katustel, keldrites, eluruumides ja pööningul olevatesruumides.

Jäigast vahtplastist isolatsiooniplaatide kolm peamist tüüpi on polüisotsüanuraat või polüiso, ekstrudeeritud polüstüreen (XPS) ja vahtpolüstüreen (EPS).

Plussid

  • Keskkonnasõbralik: mõned isolatsiooniplaadid on saadaval keskkonnasõbralikest materjalidest nagu puit ja põhk.
  • Isetegemise võimalus:  kuna neid müüakse suurte tugevate lehtedena, on isolatsiooniplaate lihtne seinte ja sarikate külge kinnitada.
  • Niiskuskindel

Miinused

  • Kergesti kahjustuv: pikaajalisel päikesevalguse käes viibimisel võivad UV-kiired jäika vahtu kahjustada.

4) Pur vaht

Pur vahuga soojustamine on mugav ning kiire, millega saab maja erinevaid osasid soojustada. Lisaks täidab see soojustatava pinna liitekohtad ja peatab seega ka õhuliikumise täielikul. Parim on Pur vaht just olukorras, kui on ebatasane pinnas (näiteks vana maja katuse soojustamine). Paigaldamise võimalusi on mitmeid ning suuresti oleneb ka majaomaniku soovist.

Plussid:

  • Vähendab külmasildu
  • Heli isoleeriv
  • Ei vaju ega pragune
  • Kiire ja mugav paigaldamine

Miinused

  • Odav pur vaht võrdub sageli madala kvaliteediga
  • Hind
  • Vajalikud on spetsiaalsed tööriistad 
Katuse soojustamine

Kuidas soojustada katust

Viilkatuse soojustamine

Viilkatuse soojustamist saab teha mitmel viisil. Sageli asetatakse isolatsioonimaterjal seestpoolt vastu katusetasapinda. Kui te ei kasuta pööningut eluruumina, näiteks kütet pole, siis on parem pööningupõrand soojustada. Nii jääb isolatsiooniga kaetud ruumala väiksem ja kütta saab efektiivsemalt

Kuidas soojustada?

Viilkatuse soojustamiseks on mitu materjali. Klaasvill on materjal, mida selle töö jaoks sageli kasutatakse kuna see pakub head soojus- ja heliisolatsiooni.

Katuse isolatsiooni plaadid on samuti populaarsed. Neid saab kiiresti paigaldada, kuid heliisolatsioon ei ole nii hea, kui näiteks klaasvilla puhul.

Lamekatuse soojustamine

Lamekatust on võimalik soojustada nii seest kui väljast. Seda nimetatakse vastavalt külmaks ja lamekatuseks.

Kuidas soojustada?

Soojustusmaterjali valik sõltub eelkõige valitud meetodist (soe või külm lamekatus). Külma katuse puhul valitakse sageli mineraalvill, näiteks klaasvill või kivivill. Võimalik on ka isolatsiooniplaadid.

Kui otsustate lamekatust väljast soojustada, kasutavad paigaldajad survekindlat isolatsioonimaterjali. Populaarsed valikud on XPS-isolatsiooniplaadid ja PIR-isolatsiooniplaadid.

Kas otsite lamekatuse soojustamiseks isolatsioonieksperti? Hinnapakkumisteenuse kaudu saate küsida mittekohustavaid hinnapakkumisi. Lisateabe saamiseks klõpsake siin.

Katuse soojustamine seestpoolt?

Katuse soojustamine seestpoolt on midagi millele tasuks kindlasti mõelda. Kui soojustada katus seestpoolt, siis saab seada pööningule ka elamise sisse ning see vähendab maja üleüldist energiatarbimist. Juhul kui see soojustatud pole on pööningul elamine välistatud, kuna tingimused ei ole vastavad. Ühesõnaga maja ehitamisel tasub mõelda sellele, kas ehitada pööning kohe või jätta see kasutamata

Enne kui hakata seest soojustama peab tegema väljaspoolt vajalikud toimingud. Tuleb panna vastav katuse materjal, kas eterniit, puitkatus, kivikatus jne… edasi tuleb mõelda tuuletõkkeplaadile, hingavale kilele. Peale seda soojustusmaterjalile ning selle paigaldamisele.

Katuse soojustamine

Mida vältida katuseid soojustades?

1) Ventilatsiooni vältimine

Üks suur viga mida teha saab on pööningul olevate õhuavade blokeerimine. Need on vajalikud selleks, et tagada värske õhu sissepääs ja väljumine. Need takistavad hallituse kasvu ja eemaldavad liigse niiskuse kogunemise.

Seega kontrolli pööningu isolatsiooni lisamisel alati, et ei blokeeri ruumi õhuavasid. Võib isegi olla hea mõte kontrollida, et olemasolev isolatsioon ei kataks tuulutusavasid, kui sul need on.

2) Isolatsiooni paigaldamine valgustite lähedale

Probleem on selles, et valgus tekitab palju soojust, nii et kui isolatsioon on selle peal, võib see kuumuse tõttu kergesti süttida.

Veendu, et isolatsioon oleks valgustitest vähemalt 5 cm kaugusel. Võib-olla oleks parem investeerida ka valgustite eeltoodetud kattesse. Need on odavad ja võivad takistada valgustuse ülekuumenemist. Isegi kui kasutate selliste ettevõtete kõrgeima kvaliteediga isolatsiooni nagu CCF, võib see süttida, kui see pole õigesti paigaldatud.

3) Isolatsiooni liigne kokkusurumine

Loogiline on arvata, et võimalikult tihe katuse soojustamine aitab muuta isolatsiooni efektiivsemaks. Kuid kas teadsid, et kui isolatsioon on liiga kompaktne, võib sellel just vastupidine efekt olla?

Põhjuseks on asjaolu, et isolatsioonis olemas teatud õhusisaldus. Kui see on liiga kokku surutud, surutakse õhk selle asemel isolatsioonist välja, muutes selle üsna ebaefektiivseks. 

Kokkuvõte

Üldiselt võib katuse soojustamine olla midagi, kus võib tekkida palju erinevaid isolatsiooni vigu. Samuti tasub meeles pidada, et kui tahta sooja, kvaliteetset ja murevaba soojustust, siis peaks investeerima kvaliteetsesse soojustusse, mitte odavasse ja kiiresse lahendusse.