Fassaadi soojustamine - infoViking
fassaadi soojustamine

Fassaadi soojustamine

Fassaad on maja ehituses väga tähtsal kohal ning sellele tuleb väga olulist rõhku panna, sest just fassaad määrab suures osas ära ka sinu küttekulud. Tänu kvaliteetsele fassaadi soojustamisele on võimalik kütte arvelt kokku hoida kuni 50% mis võib tunduda esmapilgul uskumatu.

Küll aga tuleks selliste tulemuste saavutamiseks kindlasti võtta ühendust eksperdiga, eks teab täpselt milliseid materjale kasutada ning kuidas tööd kõige kvaliteetsemalt ja kiiremalt ära teha. Targem on investeerida see väike lisa summa, kui hiljem maksta igakuiselt suuremaid kütte arveid.

Maja fassaadi soojustamine toimub mitmes etapis ning esimese asjana tuleb ette valmistada aluspind, mis hiljem kaetakse krundiga. Ekspert tasub tellida juba sellepärast, et temalt küsida milliseid tooteid on hea omavahel kokku segada ja kuidas töid täpsemalt teha. Kindlasti muutub hind natukene kallimaks, kuid see investeering on igat senti väärt. 

Miks on fassaadi soojustamine oluline?

Fassaadi välimus on iga maja puhul väga oluline ning see määrab hoone esmase välimuse. Ühtlasi on väga olulisel kohal ka selle soojustamine, sest kui seda teha väga kvaliteetselt on võimalik küttearveid suuresti kärpida. Hästi soojustatud fassaadi puhul võivad tulevased küttearved väheneda lausa 50%. Seda kõike tänu tänapäeva tehnoloogiale ja materjalidele mis pidevalt arenevad. 

Ühtlasi vajab fassaad ka pidevalt hooldust nagu iga teine asi siin maailmas. Läbi korrektse hooldamise ja korrastamise on võimalik viia fassaadi eluiga väga pikaks ning läbi selle stabiliseerida ka hoone sisekliimat. Kui fassaad on soojustatud pealiskaudselt ei ole sellest hoone arendustööst eriti suurt tolku. 

Kindlasti tuleb valida ka soojustamiseks õige materjal ning seda teha vastavalt hoone tüübile. Tööde kvaliteet maja välisseina soojustuse puhul peab olema hästi tehtud, sest muidu hakkavad tulevikus tekkima ehitusjärgsed probleemid millega keegi tegeleda ei soovi. Fassaadi soojustamisel on ühtlasi olulisel kohal ka tööohutus ning seda just suuremate ja kõrgemate ehitiste puhul. 

fassaadi soojustamine

Fassaadi soojustus materjalid 

Tänapäeval on materjalide valik läinud väga laiaks ning igaüks peaks valima materjali vastavalt oma maja eripärale ja lõppeesmärgile. Näiteks saab väga hästi kasutada vahtpolüstüreeni ning ka mineraalvilla. Need kaks materjali sobivad väga hästi just meie kliimasse. Materjalid on vastupidavad ning taluvad erinevaid ilmastikuolusid väga hästi. Sellegipoolest tuleb nad väliselt katta korralikulti. Üks levinud viis on puitlaudis, mis annab näiteks endisele tellismajale väga elegantse ilme.  

EPS plaadid

Tegelikult on vahtpolüstüreenile ka lühend mida kutsutakse EPS´siks.EPS´i on varem kutsutud ka tegelikult penoplastiks või lihtsalt tavaliseks vahtplastiks. Tegelikult on sellised penoplastplaadid väga head, sest nad on kerged ning väga lihtsalt käsitletavad. Ühtlasi on nende puhul väga hea veel see, et nende soojust hoidvad omadused ei kao kuhugi. Lisaks annab see ehitisele ja fassaadile ka konstruktiivset tugevust.

Vill

Fassaadi soojustamine villaga on meie kliimas ja põhjamaades väga hea lahendus. Vill hoiab hästi sooja ning samuti on ta turvaline. Kvaliteetne materjal on tuleohutu ning ei põle, seega ei pea muretsema tuleohu pärast. Samuti pakub vill märkimisväärset müraisolatsiooni. Villa kasutatakse tihti näiteks kivimaja või puitmaja renoveerimisel. 

Tegu on samuti materjaliga, mis suudab oma soojusisolatsiooni omadused hoida terve eluea vältel. Positiivne on veel see, et vill ei vaja peale paigaldamist enamasti mitte mingisuguseid lisainvesteeringuid. Kui kasutada kvaliteetseid materjale, ei ima see soojustusmaterjal ka niiskust. Populaarne on soojustamine näiteks kivivillaga. 

SPU

SPU on isolatsiooni materjal mida kasutatakse palju renoveerimisel kui ka uusehitistel. Tegu on samuti väga universaalse materjaliga, mis sobib väga erinevateks töödeks. Peale fassaadi sobib ta veel põrandale, vundamendi, kui ka lae soojustamiseks. SPU´ga on võimalik ehitada väga madala kulutusega eramajasid. 

Tavaliselt pannakse kiviseinale mineraalvill ning peale seda veel tuuletõke. SPU puhul on huvitav see, et kiviseina puhul jäävad ära külmasillad. SPU puhul ei ole vaja veel paigaldada tuuletõket, sest homogeene soojustus katab tervet seina. 

Pritsvahuga soojustamine

Tegu on ühe uusima soojustus lahendusega, mis ühtlasi pakub ka väga head müratõket. See soojustus sobib väga hästi just suuremate elamukomplekside soojustamiseks. Sarnaselt teistega ei kao tema soojustakistus ajapikku mitte kuhugi. Hoone väljastpoolt soojustamise puhul tuleb see kindlasti katta karkassiga. Peale vahu pritsimist tuleb üleliigne vaht ära lõigata, et karkassile paigaldada viimistlusmaterjal. 

fassaadi soojustamine

Fassaadi soojustamise kihid?

Võtame esimesena puitmaja fassaadi soojustamise, siis nende puhul koosneb ehitus neljast etapist või konstruktsioonist. Need neli etappi on kandekonstruktsioon, soojustus, tuuletõke ja välisvooder. Soojustus kihid tuleb ehitada nii, et ajutisel niiskusel oleks võimalik kuhugi ära aurata. Meie kliimas on samuti oluline jälgida, et külmasillad oleksid kõrvaldatud. 

Kuna ventilatsioon on väga oluline just puitkarkassi puhul, siis tuleb ehitusel järgida järgmisi kihte. Olemas peavad olema aurutõke, millele eelneb siseviimistlus plaat koos soojustuskihiga kandekarkassil.  Oluline on kasutada kindlasti ka tuuletõkkeplaati ning õhkvahe olemasolu. Kui minna välise kihi juurde, siis seal on võimalik kasutada näiteks kivi või hoopis puitu. 

Palkmajade ja kivimajade puhul on kõige lihtsam ehitada ventileeriv püstsein. Tuulutusvahe roovitis sõltub paljuski laudvoodrist ehk kas see jääb vertikaalne või hoopis horisontaalne. Üks oluline aspekt on jälgida tuuletõkke plaatide ühenduskohti. Need kohad peavad olema tihedalt kinni kaetud näiteks teibiga. See on oluline ning seda tuleks kindlasti teha siis, kui kõik on veel puhas. 

Kivimajade puhul on tegelikult veel üks kindel eripära. Tuulutusvahed peavad olema kõvasti laiemad, sest kui soojustada tellissein laudvoodriga on kahe materjali niiskusrežiim väga erinev. Selliste fassaadide puhul on oluline, et liigne niiskus saaks sealt välja aurustuda. 

Krohvitud fassaadid

Üks lihtsamaid viise on tavaliste ja kergete villaplaatide paigaldamine. Sellised plaadid lähevad väga kergelt seina ning kinnitamiseks kasutatakse ainult liimi või siis muid mehhaanilisi vahendeid. Seinad, mis on tehtud näiteks betoonist on soovitav paigaldada soojustusplaadid millele lisandub hiljem pahtel ning viimistlusena krohvimine. 

Krohvimisel tuleb kinni pidada soojustusmaterjali eripäradest ja reeglitest. Tavaliselt on juhised kaasa antud tootja poolt. Üks nipp mida järgida on see, et kui soojustuskihi paksus peaks olema fassaadil suurem, kui 20 cm, siis tuleks kasutada sellist materjali nagu lamell soojustus. Samamoodi saab paigaldada ka soojustuse plaatidest. Plaatide juures on hea, et vuugivahed ei kattu ning tänu sellele välistatakse külmasildade olemasolu.

Tegelikult saab krohvitud fassaadi kasutada ka puitmajade puhul ning sellega maja üldist ilmet muuta. Sellega kaasneb ainult suurem töö ning ühtlasi on vaja lisada väga palju erinevaid soojustuskihte. 

Vuugivahed on olulised

Kindlasti jälgi fassaadi soojustamisel ka vuugivahesid, sest need on üldpildis väga olulised.  Kvaliteetselt täidetud vuugivahed on samuti soojuse ja kütte kokkuhoid. Isegi kui vuugid on olemas, aga on tehtud ebakvaliteetselt, siis tänu sellele võib samuti minna suur osa soojust kaduma. Üks vuukide lagunemise peamisi põhjustajaid on vesi. 

Tihti kasutatakse vuukide täitmiseks tsementmörti või montaazivahtu, kuid kokkuvõttes on mõlemad valikud suhteliselt kesised. Need variandid on jäigad ning ei suuda temperatuuridega mängida ning praod võivad tekkida päris kiiresti. Kui vuugid täita spetsiaalse mastiksiga, siis on loodud eeldused kvaliteetseks vuugiks, mis suudab meie kliimas mängida ja vastu pidada. 

fassaadi soojustamine

Milliseid vigu tuleks vältida fassaadi soojustades?

Nagu iga asjaga on fassaadi soojustamisel tüüpilised vead mida tehakse. Mõni viga võib olla väga lihtsasti välditav, kuid võib kokkuvõttes tekitada väga palju peavalu ja muresid. Vaatame täpsemalt millised on peamised vead mida fassaadi soojustades tehakse. 

Loodimine

Asjad peavad olema loodis ning see on väga oluline, kuid sellegi poolest ei tasu ennast soojustusplaatide loodimisega üle mõelda. Ei ole vaja loodida igat plaati eraldi, et olla kindel oma töö kvaliteedis. Piisab täielikult sellest, kui kasutatakse paigaldusel nööri. Läbi selle on võimalik saada väga korralik ja hea tulemus ilma liigse peavalu ja ülemõtlemiseta. 

Armeerimisele ei põõrata rõhku

Selle puhul esinevad suurimad probleemid just akende ja katteplekkide ümbruses, kui ka uste juures. Mure seisneb tihti selles, unustatakse paigaldada diagonaalis armeerimis ribad. Teine levinud probleem on see, et unustatakse võrgu ribadele paigaldada piisavalt segu ning armeeringut ei kaeta ära. Samuti võib juhtuda, et kantakse peale väga ebaühtlane segukiht, peale mida tuleb ette võtta suurem lihvimine, et pind uuesti tasaseks saada. Sellise jõulise lihvimise käigus võib armeerimiskiht viga saada. 

Ebapädevus sokliprofiili paigaldamisel

Sokkel on muidu väga hea lahendus, aga sellega seisneb ka üks suur probleem. Nimelt kipub sokli profiilidega juhtuma see, et nad vajuvad mingi hetk ära. Profiili tihedus sõltub suuresti soojustuse paksusest. Mida paksem on soojustus seda vedelam jääb profiil. Tavaliselt jäekse sellise profiili juures jätkud kinnitamata ning vahel sootuks paigaldamata. Tänu kesisele kinnitamisele võib tekkida seina servadesse koledad praod kuhu ajapikku hakkab vesi kogunema. Sokliplaat tuleb paigaldada korrektselt, sest siis tagatakse ka tema jätkusuutlik eluiga. 

Külmasillad

Külmasildade olemasolu ja probleem esineb peamiselt vanemat tüüpi majade puhul. Eriti esineb seda vanemate korrusmajade puhul aknaavade ja uste juures, sest sealt ei ole võimalik väga hästi kõike soojustada. Idee seisneb selles, et terve maja on tegelikult soojustatud, aga just need kitsaskohad võivad jääda vahele. 

Samuti saab seda parandada, tuleb lihtsalt soojustustööd antud kohas teha uuesti või tuua aknad näiteks soojustatud pinnaga samale tasapinnale. Tihti jäetakse selline töö ikkagi tegemata, sest see võib minna majaomanikule päris kalliks maksma.

Odav tööjõud

Üks peamisi fassaadi soojustamise probleeme on liiga odava tööjõu tellimine. Suur probleem on see just riigi ettevõtetega, kus lähtutakse suuresti hinna oksjonist ning võidab see, kes pakub madalama hinna. Samuti võib esineda seda probleemi ka suuremate peatöövõtjatega. 

Sellised ettevõtted, kes saavad projekte tänu oma madalale hinnale, ei pruugi teemasse süveneda ning avastavad õige pea, et kasumlikuks projektiks tuleb palju kokku hoida. Küll aga on see relevantne teema pigem suuremate kortermajade ehitusel. Eramute puhul valib iga inimene endale ise sobiva meistrimehe või ettevõtte, kelle hind ja kvaliteet tundub temale mõistlik. 

Alltöövõtjad ei pruugi näiteks olla kursis ehitise täpse suurusega ega tea, mis on materjalide m2 hinnad. Tänu sellele hakkab kokkuhoid mis võib hiljem väga valusalt kätte maksta või saadakse tulemuseks väga ebakvaliteetne toode. Samamoodi võib rolli mängida väga kesine projektijuhtimine. Tihti ei oska töödejuhataja isegi fassaadi soojustada ning tulemus on halb. 

fassaadi soojustamine

Miks usaldada InfoVikingut?

InfoViking on allikas mis reklaamib ja edastab ettevõtteid, kes on väga kvaliteetsed ja usaldusväärsed. Kuna on teada, kui olulisel kohal on majade ehituses just fassaadi soojustamine, siis oleme ettevõtete valimisel eriti hoolikad. Kõik meie poolt välja toodud tegijad ja meistrimehed omavad pikaajalist kogemust just nendes valdkondades milles sina  otsid lahendust. 

Hetkel oleme välja toonud parimad ettevõtted, kes pakuvad usaldusväärset ja kvaliteetset fassaadi soojustust. Meie jaoks on oluline, et inimesed leiaksid endale parima teenusepakkuja ning saaksid tellida endale kvaliteetset teenust ja parima kogemuse. Tutvu InfoViking listinguga juba täna ning leia endale parim abimees. 

Meie usume, et usaldusväärse partneri leidmine peab olema kerge ning oleme omalt poolt teinud kõik, et see ka inimesteni viia. Vaata järgi ja leia endale sobiv teenusepakkuja juba täna!