Paljude inimeste töö ja koolitöö on seotud arvutitega ja seda nii kontoris või koolis kui ka kodus. Pandeemiast tingitud distantsilt töötamine ja õppimine tuletas meelde kui oluline on arvuti taga toimetades pidada meeles ergonoomilisust.
Ergonoomia on üks uusimaid teadusvaldkondi, mille eesmärk on muuta töötingimused optimaalseks, et inimene suudaks tervist kahjustamata teha kaua kvaliteetselt tööd. See on teadus inimesele kõige soodsamatest tegevusviisidest, -vahenditest ja -keskkonnast, mis tagaksid selle tegevuse käigus võimalikult suure turvalisuse ja tõhususe.
Arvuti taga olles oleme tänaseks aru saanud, et töövahendid peaksid olema võimalikult mugavad. Seetõttu on ettevõtted tihti investeerimas suuri summasid näiteks mugavatesse kontoritoolidesse, kuid väiksemad vahendid nagu arvuti klaviatuur või hiir jäävad tihti tähelepanuta.
Mis asi on ergonoomiline hiir?
Ergonoomiline hiir on spetsiaalselt disainitud arvutihiir pikkadeks kasutus sessioonideks nii, et need sessioonid ei kahjustaks tervist. Erinevad uurimused on leidnud, et ergonoomiliselt sobiva hiire kasutamine vähendab stressi lihastele ning mõjub kasutajale oluliselt mugavamalt.
Kuidas see erineb tavalisest arvutihiirest?
Tavalisest kõigile tuntud arvutihiirest erineb ergonoomiline oma kuju ning kasutamiseks vajaliku käe asendi poolest. Nimelt toetab ergonoomiline arvutihiir rannet ning hoiab kätt neutraalses asendis. Seda kasutades on peopesa ja ranne laua suhtes kas vertikaalsed või kerge kalde all.
Miks on ergonoomiline hiir kasulik ja miks peaks selle soetama?
Tavahiirt kasutades on käsi pidevas pingeasendis – asendis, mis pole inimese käe jaoks loomulik. Peopesa on laua suhtes horisontaalses asendis ning käsi toetub hiire peale. Pikaajalisest kasutamisest võivad kannatada nii ranne, käsivärs, õlad kui ka kael. Tänapäeval soovitatakse traditsioonilist arvuti hiirt kasutada vaid lühiajaliselt.
Ergonoomilist hiirt kasutades ei ole lihaste peal pinget, mille tõttu on liigutused ka loomulikumad. Sedasi väsib keha aeglasemalt ning on iseenesest mõistetavalt seetõttu vastupidavam. Ergonoomiline hiir on mugav ja töö kvaliteeti tõstev lahendus.
Kuidas valida parim ergonoomiline hiir?
Nüüd kui ergonoomilise hiire põhiomadused on kirjeldatud, laskume põhjalikumalt nende maailma ning kirjeldame, kuidas valida endale parim ergonoomiline hiir.
1. Mugavus
Ergonoomikast rääkides on kahtlemata number 1 olulisus mugavusel. Kindlasti peaks hiir käes hoides olema mugav ning sobima peopessa hoidmiseks. Inimeste erineva suurustega käte tõttu on turul ka mitmeid erineva suurusega hiiri, mistõttu tuleb nende seast leida endale sobiv.
Lisaks on hiired ka erineva kujuga, erinedes näiteks selle poolest, millise kaldega ranne nende peal toetub. Seetõttu oleks kindlaim viis endale sobiva teada saamiseks enne ostmist erinevaid hiiri proovida ja katsetada, kuidas need peopessa sobivad. Sedasi on võimalik leida endale mugavaim lahendus.
2. Juhtmega või ilma
Järgmine oluline küsimus on otsustada, kas valida juhtmega või juhtmeta hiir. Mõlemal neist on omad head omadused – tuleb valida, kummad omadused olulisemad tunduvad.
Juhtmega hiired on enamasti töökindlamad ja kiiremad ning ideaalsed statsionaarseks kasutamiseks, näiteks lauaarvutitele.
See-eest on juhtmeta hiirt mugavam kasutada mobiilsel arvuti kasutajal, kes võib päeva jooksul arvuti taga tööd mitmes erinevas “kontoris” teha. Juhtmeta hiirt valides tuleks tähele panna, kui hea kestvusega on selle aku.
3. Lisa nupud
Nagu ka traditsioonilised ja juba tuttavad hiired, tulevad ka ergonoomilised hiired erinevate võimalike lisanuppudega. Juhul kui oled harjunud teatud nuppe kasutama, tuleks kindlaks teha, et ka uuel, ergonoomilisel hiirel need samad nupud olemas on.
Lisanupud võivad olla väga kasulikud hiirel ning muuta töö tegemise märgatavalt kiiremaks. Moodsamatel hiirtel saab antud lisa nuppe ka ise sätestada tegema endale vajalikku käsklust.
Top 4 parimat ergonoomilist hiirt:
1. Anker 2.4G
Juhtmevaba Ankeri hiir on suurepärase hinna ja kvaliteedi suhtega ergonoomiline ning kvaliteetne hiir tagamaks parema mugavuse.
Hiir on disainitud kahe lisa nupuga ning töötab väikese USB saatja abil.
2. Logitech MX Vertical
Šveitsi kvaliteediga Logitechi arvutihiired kuuluvad maailma kõrgeimalt hinnatuimate hulka. MX Vertical hiirt kasutades saad enda kätt hoida naturaalses n-ö käesurumise asendis, tagades palju ergonoomilisema käeasetuse võrreldes tavahiirtega.
Tegemist on suurepärase aku kestvusega juhtmevaba hiirega. Ühe laadimisega peab hiir vastu kuni 4 kuud. Hiirt on võimalik laadida komplektis kaasas oleva USB-C kaabli abil.
3. Trust Bayo:24110
Trusti näol on samuti tegemist soodsama hinnaklassi tootjaga. Antud hiir katab keskmise arvuti kasutaja kõik vajadused, omades lisanuppe ning töötades kiirelt ja efektiivselt juhtmevabalt. Ning loomulikult on kogu kasutuse vältel tagatud käe ergonoomiline asend.
4. Speedlink Manejo
Juhtmevaba Speedlinki hiir toetab käe õiget asendit olles ühest küljest kõrgem lastes randmel olla loomulikus ja pingevabas asendis.
Juhtmeta oleku tõttu ei sega USB-kaabel hiire kasutust ning hiir liigub kergelt ja kiirelt. Antud hiir saab toite kahest AAA tüüpi patareist.
Ergonoomiline hiirematt
Ergonoomilise hiire järel ei tasu tähelepanuta jätta ka, millist hiirematti kasutada. Parima tulemuse saamiseks on soovitatav kasutada rannet toetavat ergonoomilist hiirematti. Antud hiirematid teevad arvuti taga veedetud tunnid veelgi mugavamaks ja seeläbi efektiivsemaks.
Kokkuvõte
Tavalise hiire välja vahetamine ergonoomilise hiire vastu on väike, kuid äärmiselt oluline samm tagamaks jätkusuutlik efektiivsus töö tegemisel. Ergonoomilist hiirt kasutades teed suure teene kõigile asjaga seotud lihastele, mis tavalist hiirt kasutades suure stressi ja lihaspinge all kannatasid.
Hiirt valides tuleb meeles pidada, et uuel hiirel oleksid kõik vajalikud omadused olemas lisaks selle ergonoomilisusele. Hiire välja vahetamise järgselt tasub mõelda ka ergonoomilise hiiremati soetamise peale, et tagada parim efektiivsus ja vastupidavus arvuti taga töötades.