Heki istutamine - infoViking
heki istutamine

Heki istutamine

Heki istutamine on üks parimaid lahendusi, mis täidab mitmekülgseid eesmärke. Istutamine krundi piirile loob võimalused ilusaks looduslikuks seinaks, mis tagab privaatsust ning varjab sind naabrite segavate pilkude eest. 

  • Anname teile ülevaate parimatest teenuse pakkujatest.
  • Selgitame põhjalikult lahti istutamis protsessi 
  • Ning vaatame mida hinnapäringus täpsemalt küsida.

Kvaliteetne istutustöö on mahukas protsess ning võtab omajagu ettevalmistust ja planeerimist. Valida tuleb heki tüüp, sort, asukoht ning kõik sellega seonduvad ettevalmistus tööd.

Oleme kokku pannud listi parimatest ja kõige usaldusväärsemateks teenusepakkujatest terves Eestis, kes pakuvad parimat kvaliteeti. 

Miks istutada hekk?

heki istutamine

Heki istutamine sõltub täielikult eesmärgist milleni soovitakse jõuda. Hekk on kasulik nii privaatsuse tagamiseks, kui tuule eest varjamiseks. Kolmas variant oleks hekk istutada ainult dekoratiiv eesmärgil. 

Elava tara loomine on igal juhul kasulik, sest see muudab iga hoovi ilusaks ja elegantseks tõstes väärtust, mis püsib pikaajalise investeeringuga. 

Heki planeerimine

Nagu iga aiatööga, on vaja heki istutamist planeerida. Paika tuleb panna asukoht, heki istutamis aeg, eesmärk, heki tüüp, milliseid taimi kasutatakse ning kuidas edaspidine hooldus välja hakkab nägema. 

Asukoht

Asukoha valikul tuleks alustada sellest, mis saab tulevikus olema heki eesmärk. Näiteks, kui elupuu heki istutamine päevakorda võtta, siis sellisel juhul vajab hekk kasvamiseks rohkem valgust, kui lasta lihtsalt elupuul vabalt kasvada. Sama reegel kehtib teiste taimede puhul.

Kui plaanid istutada kuusehekki, siis arvesta, et kuusk on üldiselt varjutaluv liik, kuid selleks et kuusest ilus ja elegantne hekk kasvaks, on vaja valgusrikast kasvukohta. 

Lisaks tuleb rõhku pöörata ka pinnasele, ehk kas pinnas vastab hekisordi kasvutingimustele. Juhul kui maapind on liiga hapnikuvaene, tuleks tegeleda väetamisega ja kastmisega. 

Hekitüüp

Heki tüübid jagunevad suures pildis kaheks ehk vabakujuline ja kujundatud hekiks. Mõlemal tüübil on oma eelised, kui ka miinused ning heki tüüp tuleks valida vastavalt sellele, kuidas hekki tulevikus ette kujutatakse. 

  • Vabakujuline hekk – vabakujuline tähendab seda, et hekil lastaksegi sõna otseses mõttes vabalt, ilma igasuguste piiranguteta kasvada. Hekk jätab endast pigem metsikuma välimuse ning on üsna kiirekasvuline, mis lisab hoovi kiiresti rohelust. Selline hekk ei vaja pidevalt hooldust ning tavaliselt tuleb ainult lõigata vanemaid oksi, mis on juba ära kuivanud. 
  • Kujundatud hekk – selline hekk sobib hästi dekoratiiv elemendina. Seda hekki kasutatakse aedades ning piirata erinevat sissesõidu teed. Hekk paistab silma ilusasti hooldatud ja silmapaistva võra poolest. Hekk võtab kõvasti vähem ruumi, kui vabakujuline, kuid selle eest nõuab suuremat hoolt ja armastust. Kujundatud hekki hakatakse vormima juba väikesest saadik. 

Erinevad hekitaimed 

heki istutamine

Heki istutamisel jääb taimede valik, kas igihaljaste taimede või lehttaimede vahele. Mõlemal on üksteise ees eeliseid ja miinuseid ning kokkuvõttes otsustab inimene, mis talle rohkem meeldib ning milline just tema aeda paremini sobib. 

Igihaljad taimed

Igihaljasteks taimedeks on okaspuud ning nendele on iseloomulikuks aeglasem kasvukiirus. Eeliseks on jällegi see, et hekk on aasta ringi roheline ning hekkseinana pakub pidevat varjet. 

Populaarsemad liigid 

  • Elupuu – elupuu ehk brabant on saanud oma nime pikaealisuse järgi, kuid on tuntud ühe populaarseima hekitaimena. Kõigile teada tuntud harilik elupuu on tegelikult mürgine ning enne istutamist on kasulik mõelda, kas see liik on sulle just see õige. 
  • Jugapuu – taim võib vabas looduses kasvada kuni 28 meetri kõrguseks. Tegu on puuga kelle okkad ja seemned on samuti mürgised. Jugapuu koor on ilus hallikas pruun ning oksad on kaunilt rohtsad. 
  • Kuusk – kuusk on populaarne oma kauni välimuse pärast. Siiski ei pruugi kuusehekk olla sinu majapidamisele parim lahendus. Kui võrrelda kuuske näiteks elupuuga, siis kokkuvõtvalt on kuusega palju rohkem tegemist. 

Lehttaimed

  • Sirel – taim talub väga hästi noorendamist ning arendab uusi ja noori juurevõsusid. Sirel on vabakujulisest hekist üks ilusamaid. Regulaarse hooldusega on Sirelist võimalik saada väga tihe ja ilus hekk, aga sellisel juhul taim ei õitse. 
  • Viirpuu – viirpuud võivad kasvada 5-15 meetri kõrguseks ning nooremaid taimi iseloomustab hall ja sile tüvi. Viirpuule on iseloomulikud okastel asuvad astlad. Lehed paiknevad taimel vahelduvalt ning kroonlehed on valged, mis hiljem muutuvad roosaks punaseks. 
  • Harilik tuhkpuu – kasvab kuni 1.5-3 meetri kõrguseks ning noorematel põõsastel on võrsed õrnalt karvased. Taim õitseb alles mai ja juuni vahel ning viljad valmivad tavapäraselt augustis. Harilik tuhkpuu on väga dekoratiivne, kuid nõuab lubjarikast mulda. 

Miks on õigete taimede valik tähtis?

Nagu ennem sai ka mainitud, siis heki istutamisel tuleb lähtuda esmalt heki eesmärgist, sest alles siis saab hakata vaatama, milliseid taimi täpsemalt hekis kasutada. Esimene valik tuleks teha pügatava ja vabakujulise heki vahel. 

Valikut on tegelikult teha väga kerge. Kui hekk kasvab ainult kuni meeter laiaks, siis on igal juhul kasulik valida pügatav variant. Sellisel juhul hoiab hekk konkreetset vormi ning taim näeb välja korrektne. 

Juhul kui ruumi on rohkem, kui meeter siis sobib valida väga hästi ka vabakujulise heki kasuks. Kui on vaja näiteks vaadet varjata ka talvel, siis pigem valida igihaljad taimed. 

Heki suurus ja laius

heki istutamine

Suures pildis jagatakse hekk kõrguse järgi viie erineva kategooria vahel. Heki laius aga sõltub aiaomaniku kujundus soovist.

  • Elav müür – selline hekk on üle 2 m kõrged ning kujutab endast reaalset müüri. Hea valik privaatsuse tagamiseks. 
  • Kõrge hekk – heki kõrgus jääb 1.5 kuni 2 meetri vahele ning pakub enamasti naabrite eest täieliku privaatsust
  • Keskmine hekk – kõrgus on 50 cm võrra madalam kui kõrgel hekil ehk jääb sinna 1 – 1.5 meetri vahele. 
  • Madal hekk – hekk mis on ca põlve ja puusa kõrgune. Sobib pigem piirdeks ning ei paku nii palju varju.
  • Kääbushekk – kõrgus on alla 50 sentimeetri ning tavaliselt on sellised lahendused populaarsed lillepeenardes. 

Hekitaimede arv

Heki rajamisel sõltub taimede arv heki pikkusest ja tihedusest. Istutustihedus sõltub ühtlasi ka taime liigist mis varieerub. 

Tavaliselt saab taimede arvu välja arvutada meetrite järgi, ehk keskmiselt läheb ühele meetrile 3-4 istikut.  

Heki istutamise aeg

Heki istutamisel tuleb valida tavapäraselt kahe variandi vahel, kas istutustööd teha pigem kevadel või hoopis sügisel. Kui kavatsed tööd võtta ette sügisel, siis on oht, et ilmad võivad väga kiiresti minna külmaks ning taimed saavad kahjustada. 

Kui on soovi istutustööd viia sügisesse, siis pigem istutada septembri lõpust oktoobri lõpuni. Taimedele tuleb anda vähemalt 2 nädalat, et nad jõuavad enne esimesi öökülmi juurduda, vastasel juhul saavad nad külmakahjustusi kannatada. 

Igihaljaste taimede istutamisega tuleks, aga alustada augusti algusest ning seda teha kuni septembrini.

Heki istutamine

heki istutamine

Istutamine koosneb mitmest etapist, mis kõik üksteist toetavad. Selleks, et istutamisega pihta hakata tuleb alguses teha ära vajalikud eeltööd ning pärast istutamist tuleb ka taimede hooldusega aktiivselt tegeleda. 

Ettevalmistus tööd

Soovitatav on rajada vastav kraav, kuhu istikud üksteise järel ära sättida. Tavapäraselt on soovitatav istutada 3-4 taime ühe meetri kohta, kuid see sõltub täiesti sellest, mis taimi kasutada, kui tihedat hekki soovid kasvatada.

Kraav peab olema nii sügav ja lai, et istik koos juurega vabalt ära mahuks. 

Väetamine

Juhul kui pinnas on toitainetevaene ja mitte kõige kvaliteetsem, on tarvis kasutada väetist. Sellistel puhkudel tuleb heki jaoks kaevatud kraav kaevata veelgi laiem, sest kraavi alumine kiht täidetakse esmalt kvaliteetse aiamullaga. Hiljem tuleb aiamullale lisada sõnnikud ja soovi korral ka superfosfaati. 

Istutamine

Istutamisel saab valida, kas soovitakse rajada ühe või kaherealist hekki. Täpsete istutus detailide andmine on väga raske kuna kõik sõltub kohapealsest keskkonnast. Istutus tihedus võiks jääda meetri peale 3-4 taime või siis vähemalt iga 50 cm tagant uus istik. 

Kui istutad lihtsalt auguga, siis augu diameeter peaks olema vähemalt kaks korda suurem, kui juurepall. Enne taime sisse tõstmist on kasulik augule lisada vett. Taim peaks olema kaelani maapinnaga tasa ning peale mulla panemist tuleb muld korralikult kinni tampida. 

Kastmine

Kastmisel kehtib reegel ehk harvem ja korralikumalt, kui tihedalt ja vähe. Seda sellepärast, et sagedane kastmine arendab taimedel pinnapealset juurestikku ning selliseljuhul on taim kõvasti hapram ja külmakartlikum. 

Kasta pigem harvem ja suuremates kogustes. 

Heki hooldus

heki istutamine

Kui heki istutamine toimus kevadel, siis tuleb võra koheselt ⅓ võrra kärpida. See soodustab taime hargnemist. Juhul kui hekk on istutatud sügisel, siis oota lõikamisega kevadeni. 

Kuuseheki puhul püga teda alles kolmandal aastal ning jäta hekk 30-40 cm laiuseks. Igihaljastel hekkidel ei lõigata latvasi tavaliselt enne, kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse. 

Varjutamine

Varjutada tuleb pigem igihaljaid taimi, sest okaspuude noor juurestik on pinnapealne ning see külmub kiiresti. 

Protsess on ise väga lihtne, vaja on ainult spetsiaalset varjukangast. Kindlasti ei tohi taimi katta katteloori või kilega, sest vastasel juhul võib see läbi päikese võimendada taime põletust. 

Mida jälgida hinnapäringut küsides. 

Alusta sellest, et mitu meetrit hekki istutada soovid ning seejärel saad arvutada taimede koguse. Taimede kogust soovitame arvutada pigem varuga ehk + 3 taime. Kui taimed koos, siis saatke hinnapäring laiali. 

Kasulik oleks küsida ka transporditeenuse kohta ja ära tuleks märkida pinnase seisukord ning millised tööd võivad tulla päevakorda, sest sellest sõltub lõplik hind. Ja praktiliselt ongi kõik. Heki istutamise hinnapäringu küsimine on lihtne. 

Küsi ekspertidelt kindlasti abi

Heki istutamine on suures pildis mahukas ja ajakulukas protsess ning sellepärast on kasulik  ekspertidelt abi küsida ning mitte omapäi nuputama jääda. 

Eksperdid saavad su küsimustele jooksvalt vastata ning nad teavad täpselt kuidas mingis olukorras käituda ning millise nurga alt sinu soovitud heki istutamisele läheneda. Isegi, kui sa ei soovi endale tellida tööde tegemisi täies mahus, on täiesti okei paluda abi väiksemate tööde vormistamisel.