Kõige lihtsam on öelda nii, et õhuniiskus on õhus oleva veeauru sisaldus. Veeaur on aga gaasiline faas ja seetõttu on see meie silmale nähtamatu. Tavaliselt jälgitakse kodudes suhtelist õhuniiskust.
Suhteline õhuniiskus aga näitab, kui kaugel on õhuhulk selles leiduva veeauruga küllastatusest ning seda väljendatakse protsentides. Inimese jaoks on normaalne õhuniiskus toas talvel toas 25–45% ja suvel 30–70%.
Õhu niiskust on võimalik mõõta kas hügromeetri või koduse ilmajaama abil. Mõlemad variandid on meie kaubandusvõrgustikus täiesti saadaval. Koduseks kasutamiseks on ilmajaam isegi mõistlikum ost, sest lisaks suhtelisele õhuniiskusele näitab see ka sise- ja välistemperatuuri.
Liiga kuiv ega ka väga niiske õhk ei tee tervisele head
Kuiv nõhk ärritab nina ja kurgu limaskesta, mis omakorda põhjustab kurguvalu ja neeluärritust. Ka ninakinnisus on pahatihti just liiga kuiva õhu süü. Samuti on kuiva õhuga siseruumis haigestumise oht palju suurem. Näiteks püsivad erinevad viirused kuiva õhuga ruumis oluliselt kauem nakkusohtlikuna.
Ka mööblile, muusikainstrumentidele ja isegi puitpõrandale ei mõju kuiv õhk hästi. Väga madal suhteline õhuniiskus ei ole hea ka toataimedele, sest taimelehtedelt ja mullalt aurab niiskus kiiresti ning taim kaotab oma elujõu ja kolletub.
Mõni toataim seevastu aga hoopis aitab kaasa tervislikuma ja niiskema koduõhu loomisele. Üheks selliseks isendiks on kummi-viigipuu, kes läbi oma paksude ja lihavate lehtede ruumi niiskust paiskab ning nii toaõhku parandab. Lisaks puhtale õhule mõjuvad taimed ka rahustavalt ja tekitavad hubasema tunde.
Liigne õhuniiskus toas põhjustab aga hallitust ja kopitust ning võib tekitada inimestele allergiat, hingamisprobleeme ja isegi astmat. Vaevalt, et keegi soovib elada kodus, kus pehmest mööblist tuleb kopituse hõngu ja hallitusseente eosed hõljuvad õhus. Seega tuleb otsida lahendusi õhukvaliteedi muutmiseks.
Kuidas suurendada kodust õhuniiskust?
Variante selleks, kuidas toas õhku niisutada on mitmeid. Kui olete hädas liiga kuiva õhuga, on kõige otstarbekam ja mõistlikum osta omale koju õhuniisuti. Lisaks sellele variandile, leidub ka teisi nippe, kuidas kodus olevat õhku pisut niiskemaks muuta:
- Korteris asetage radiaatoritele ööseks niisked rätikud;
- Hoidke vannitoa ust pärast dušši all käimist avatuna, et niiske õhk pääseks tuppa;
- Õhutage tube ning hoidke akent lahti.
Reaalsus on aga see, et need variandid ei ole kõige paremad. Niiske rätik radiaatoril toob vaid ajutise leevenduse. Lisaks tasub teada et paljudele tänapäevastele radiaatoritele ei ole üldse lubatud esemeid kuivama panna.
Paratamatult tuleb aga koduse sisekliima parandamiseks teha mingi rahaline väljaminek. Kas siis õhuniisuti näol või võimalusel teha kallim ja suurem investeering, et paigaldada oma koju korralik ventilatsioonisüsteem.
Õhuniisuti- parim abiline õhuniiskuse toas kontrolliall hoidmiseks
Selliseid õhuniisutamise masinaid on müügil mitmeid. Neid leidub väga erinevas hinnaklassis. Uuemad ja moodsamad neist mõõdavad ise õhuniiskust ja doseerivad niiskust vastavalt vajadusele. Õhuniisutid jagunevad järgmiselt:
- Aurupõhised õhuniisutid – paiskavad ruumi laiali auru, mis muudab õhu niiskustaset. Kuna aga tegemist on kuuma auruga, tasub sellise masina puhul olla väga ettevaatlik, kui teil on väikesed lapsed.
- Ultraheli õhuniisutid – kõige populaarsemad õhuniisutid kodudes. Masin muudab vee ultraheli võngete abil imepeeneks külmaks uduks, mis paisatakse eluruumidesse laiali.
- Tsentraalsed õhuniisutid – on väga hea lahendus, kuid vajab selle jaoks eraldi kesk kliimaseadet, tänu millele paiskab masin niisket õhku edasi ruumi. Kahjuks pole aga alati selline lahendus võimalik.
Mida tasub teada enne õhuniisuti ostu?
Kui valite omale õhuniisutit, lähtuge ruumi suurusest, sest masinatel erinev jõudlus. Teiseks oluliseks kriteeriumiks on selle müra, ehk heli mida masin töötades teeb. Tavaliselt kasutatakse niisuteid just elutoas ja magamistubades. Mida vaiksemalt aga masin töötab, seda parem.
Ostke võimalikult suure veepaagiga mudel. Nii ei pea te muretsema, et veepaak öösel tühjaks saab. Ja teie saate rahulikult terve öö magada parima õhuniiskusega toas. Normaalne õhuniiskus toas on parima une võti!
Veel on müügil õhuniisuteid mis on nn mitu ühes seadet. Näiteks lisaks õhu niisutamisele puhastavad osad seadmed õhku ka allergeenidest, bakteritest ja viirustest. Paljudel masinatel on võimalik lisada juurde ka erinevaid eeterlikke õlisid, mida masinad auruna õhku paiskavad. Need on eriti hinnatud väikeste lastega peredes ja allergikute kodudes. Näiteks eukalüpt teeb isegi kõige pisema kinnise nina lahti ja on antibakteriaalse toimega.
Aga kui õhuniiskus toas on liiga kõrge?
Ka selle mure jaoks on lahendus olemas, et tagada normaalne õhuniiskus toas. Sarnaselt õhuniisutile on olemas ka õhukuivati. Soetage masin mis vastab oma võimsuselt teie kodu suurusele ja arvestage, et soovitatav õhuniiskus toas on toas talvel 25–45% ja suvel 30–70%.
Liiga lahja kuivataja ei tee oma tööd efektiivselt ning liiga võimas masin, viib teie elektriarved lakke (mitte et nad tänasel päeval seal juba ei oleks). Seetõttu valige õhukuivati, mis vastab teie kodu ruutmeetritele. Parima võimsuse arvutamiseks on olemas lihtne valem : Toa ruumala ( laius x pikkus x kõrgus) x 3,5 ning saadud vastus ongi minimaalne võimsus, mis antud ruumi jaoks sobib.
Parima õhuniiskuse toas tagab korralik ventilatsioon
Kui vähegi võimalik, siis investeerige korralikku ventilatsiooni. Kindlasti pole see kõige soodsam lahendus, aga see on püsiv ja parim võimalus tagada õige ja tervislik õhuniiskus toas.
Kaasaegsed soojustagastusega ventilatsiooniseadmed töötavad vaikselt ja väikeste püsikuludega. Seega tasub investeering end peagi tagasi. Me kõik väärime head ja puhast kodust õhku!
Kokkuvõtteks
Tasub meeles pidada, et optimaalne õhuniiskus toas on talvel 25–45% ja suvel 30–70%ning sellest sõltub nii inimeste kui ka kogu ümbritseva keskkonna heaolu. Sarnaselt inimeste tervisele mõjub liiga niiske või liiga kuiv õhk ka mööblile ning ka näiteks puidust põrandatele, muusikainstrumentidele, toataimedele jne.
Hea moodus, kuidas toas õhku niisutada ja niiskena hoida on osta koju õhuniisuti. Kõige parem lahendus on aga paigaldada koju korralik venitlatsioonisüsteem. Kui õhk on kodus liigniiske, siis on müügil ka niiskusekogujad ja õhukuivatid, mis imevad liigse niiskuse endasse.
Seega võimalusi on mitmeid, kuidas oma kodu õhku puhtana ja tervislikuna hoida. Valige enda kodu jaoks sobivaim lahendus ja tagage parim õhuniiskus toas.