Piirdeaedada ehitamisel on tekkinud ajaga mitmeid eri variatsioone. Kui vaadata erinevates eesti paikades ringi, siis näeb nii klassikalisi puit aedasid ja võrkaedasid aga ka moodsaid metall aedasid.
Lisaks piirdeaiale kuuluvad siia ka aiapostid, lipid ja väravada. Väravate rajamisel on võimalik jalgvärava, tiibväravad ja liugväravad. Saad valida vastavalt vajadusele stiili ning samuti peale panna väravaautomaatika, mis muudab autoga liiklemise mugavaks ja lihtsaks.
Piirdeaedade ehitamise hind ja hinnakiri sõltuvad aia pikkusest ja keerukusest. Kõik oleneb sellest, kas soovite endale metall-, puit- või võrkaeda. Samuti kuulub sinna sisse ka värava rajamine.
Piirdeaiad ja nende vajalikkus
Piirdeaeda on näha peaaegu igal majapidamisel Korteritel tavaliselt seda ei ole, aga just eramajadel ja ärihoonetel. Sageli on piirdeaiad kasutusel ka erinevatel üritustel, tõkestamaks ja piiramaks ürituse toimumis ala.
Piirdeaia vajalikkus oleneb täielikult asjaoludest. Näiteks saab seda kasutada rohkema privaatsuse tekitamiseks, tõkestada loomade liikumist koduhoovis, lihtsalt iluobjekti eesmärgil või siis märkimaks ja piiramaks enda koduhoovi.
Piirdeaia ehitusel saab lasta enda loovus valla ning teinekord on tulemus hämmastavalt hea. Ehitusel ei pea mõtlema klassikalisest disainist vaid saab teha täiesti midagi uut.
Tavaliselt on aia esimene külg ehk see aia pool, mis on suunatud sissesõidu poole või siis jääb suuremale silmapaarile nähtavamaks, esinduslikum. Tagumine aiapool võib olla tagasihoidlikum ja lihtsam.
Piirdeaia planeerimine
Kõik algab planeerimisest, mis tuleb hoolikalt läbi mõelda, et milleks piirdeaeda üldse vaja on. Sellest oleneb, mis stiilis piirdeaeda ehitama peaks hakkama. Muidugi üks suurimaid määrajaid on ka kodu enda stiil, et see sobituks aiaga.
Kuna aeg on piiratud ressurss, kui mõelda hoovi peale, siis inimesed soovivad võimalikult vähese hooldusvajadusega aedasid.
1. Aia mõõtmed
Kui hakata piirdeaeda ehitama, siis peaks koheselt mõtlema ka mõõtmetele. See tähendab seda, kui suure ala aed enda alla võtab. Aed ise tuleb ehitada krundi sisepiiridesse.
Mida tuleb mõõtmete juures kindlasti jälgida on see, kui aia kõrgus on üle 1,5 meetri, siis seda peaks kooskõlastama kohaliku omavalitsusega.
2. Aia sobivus ümbruskonnaga
Iga aed on iselaadi ning rõhk on pööratud just sellele, et piirdeaed sobiks kokku hoovi ja majaga. Kuid lisaks sellele tuleks vaadata ja silmas pidada, kui kõrged on ülejäänud naabruskonna aiad ja mis stiiliga on need ehitatud. See muidugi ei tähenda, et kui naabril on puitaed, siis pead sina ka puitaia tegema.
3. Aia tüüp ja materjal
Nüüd jõuame piirdeaia tüübi ja materjali juurde. Piirdeaedade rajamine on loov töö ja materjali valik on lai. Nüüd üks asi on materjal ja teine asi on mis stiilis piirdeaed ehitada.
1) Puitaed
Puitu võib pidada kõige klassikalisemaks ja traditsioonilisemaks materjaliks. Puit sobib ideaalselt just maalähedastesse majadesse või siis vaiksematesse linnaosadesse. Kuigi puitaiaga on mitmeid võimalusi ja sellega saab samuti luua vägagi modernse välimusega aedasid.
Plussid:
- Looduslik välimus
- Taskukohase hinnaga, aga oleneb suurest, mis puidust ehitada.
- Lai disaini- ja stiilivalikud
- Lihtne paigaldada ja parandada
- Lihtne kinnitada erinevaid kaunistusi ja valgusteid
Miinused:
- Vajalik iga aastane hooldus
- Niiskuse mõjul võib mädaneda
- Võib saada koduks erinevatele putukatele
2) Metallaed
Metall või siis teras on valik, mis garanteerib tugeva ja vastupidava aia., Tavaliselt on metallaiad dekoratiivse välimusega ja üpriski ainulaadset. See on justkui kaks ühes: ilus välimus ja lisaks kindel kaitse väliste tegurite eest.
Plussid:
- Metallaed on üks tugevamaid piirdeaedadest kasutatavaid materjale ning on äärmiselt vastupidav ja tugev.
- Ilmastiku-, tuule- ja kuumuskindel ning kestab aastaid.
- Saab vormida erinevaid kuju ja kujundusega ning seega lisab ilu ja välimust.
Miinused:
- Hind
3) Kiviaed
See aiastiil ulatub kaugesse Eesti ajalukku. Kui Eestis ringi vaadata, siis näeb mitmeid erinevaid kiviaedu. Osad on taastatud osad ei ole. Linnapildis suuri ja võimsaid kiviaedu ei näe. Need on rohkem maakohtadele omased. Tänapäeval leiab mitmeid erinevaid kiviaia stiile.
Plussid:
- kestab kaua
- jätab väliselt võimsa ja uhke mulje
Miinused:
- kivist piirdeaia ehitus on kallis ja aeganõudev
4) Paneelaed
Sarnane võrkaiale, aga enda olemuselt on see oluliselt tugevam ja vastupidavam. Paneelaiad on moodsad ja tegelikult ka väga lihtne paigaldada. Paneelaed jaotub veel omakorda 2D ja 3D aiaks. 3D traadid on ühekordsed ja läbimõõt on peenem kui on seda 2D.
Plussid:
- vastupidav erinevatele ilmastikutingimustele
- pikaealine aed
- hind
- paigaldus
Miinused:
- ei ole võimalus erinevateks kujundusteks. Ainuke asi millega mängida saab on värvus.
5) Võrkaed
Seda võib pidada üheks kõige populaarsemaks aiaks üldse. Võrkaeda saab kasutada väga erinevatel eesmärkidel, alates koera hoovis hoidmisest kuni kõrge turvalisusega koha eraldamiseni sõjaväerajatises.
Plussid:
- kiire paigaldus ja kiire mahavõtmine
- hind
- kui privaatsuse saamine ei ole eesmärk, siis see aiastiil annab hea läbipaistvuse.
Miinused:
- jällegi kui privaatsus on oluline, siis selle aiastiiliga on seda raske saavutada. Kui hoovis ei ole kõrget hekki või taimi.
- vähem aktraktiivne, kui teised aiatüübid
Erinevad värava osad
Piirdeaia ehitusel peab arvestama mitme erineva aspektiga. Üks asi on aia ehitus, aga teine asi on erinevate aia osade ehitus. Selleks, et aiast sisse saada peab olema eraldi jalgvärv ning autoga sisenemiseks autovärav. Nendel mõlemal on omad nüansid. Näiteks järjest enam kasutatakse autovärava puhul automaatset süsteemi.
Jalgväravad
Need on mõeldud inimestele ja kergliiklus vahendite jaoks. Seda saab mugavalt kasutada, et kiirelt aiast välja saada ning hiljem ka sisse. Jalgärvavaid võib täiesti vabalt olla ka mitu ehk erinevates piirides on värvavad.
Autovärav
Autovärav on mõeldud just autode läbisõitmiseks. Tavaliselt jalgvärav ja autovärav asetsevad kõrvuti. Autoväravaid on erinevaid:
- Tiibvärav: nimi juba ütleb ära, et see avaneb just nagu tiivad. Ehk, kui aed avada, siis mõlemad värava pooled avanevad. Seda võib pidada enimkasutatavaks aia tüübiks.
- Liugvärav: enda olemuselt on ta tunduvalt rohkem ruumi säästlikum, kui on seda tiibvärav. Kui värav avada, siis liigub see paralleelselt piirdeaiaga. Omakorda annab see kasutamiseks erinevaid võimalusi, siis kui ruumiga on kitsas käes.
Väravaautomaatika
Liiklemiseks üks kõige mugavamaid viise on rajada väravaautomaatika. Muidugi tuleb arvestada, et mida võimsam ja kvaliteetsem on automaatika süsteem, seda kallim see ka on. Hinnad võivad minna päris krõbedaks. Kuid see annab see mugavuse. Pole vahet, mis on ilmastik, siis piisab vaid nupuvajutusest ja väravad avanevad ja sulguvad ise.
Piirdeaia ehitamine
Piirdeaia ehitus on protsess, mis koosneb kindlates sammudest. Selleks, et aru saada milline näeb välja üks piirdeaia ehitamine, selleks on vaja teada vajalikud sammud.
- Planeerimine – iga asi saab alguse planeerimisest. Selle etapi juures tuleb hoolikalt läbi mõelda kõik nüansid, mis on vajalikud nii aia ehituse, disaini kui ka olemuse poolest. Mõtle hoolikalt läbi, milleks sa tahad aeda rajada, mis rolli see täidab, kuhu tulevad väravad, kui kõrge see olema peaks, kas sinna tuleb mingeid dekoratiivseid esemeid jpt.
Kõige viimasena mõõda ära kui pikk aed tuleb, sest selle põhjal saab arvestada materjalid. Kui eesmärgid on paika pandud ja materjalid välja valitud on aega hakata pihta järgmise etapiga. Mida paremini on planeerimine teostatud seda kergem on piirdeaia ehitus ja seda parem on ka tulemus. - Pinnasetööd – peale seda, kui kõik on läbi mõeldud tuleb hakata pinnast ette valmistama. Määra ära krundi piirid, märgi tarajoon nööriga, märgi postiaukude kohad.
- Aiapostid kaeva ⅓ selle pikkusest maasse.
- Nurgapostid ja väravapostid peaksid olema vähemalt 15 cm sügavuse
- Nüüd ära unusta ära, et pinnas tuleb vastavalt materjalile ette valmistada. Kui tuleb näiteks paneelaed, siis on vaja ka betooni valada.
- Betooni valamine – enne kui hakata betooni valama peab korralikult kontrollima, et postid oleksid püstloodis.
- Betooni valamine – enne kui hakata betooni valama peab korralikult kontrollima, et postid oleksid püstloodis.
- Ehitamine – kui postid on asetatud ja paika pandud, siis on aega hakata nende vahele rajama piirdeaeda. See on ka põhjus miks postid peavad olema õigete vahedega.
- Viimistlus – piirdeaedade ehitus koosneb neljast etapist ning kõige viimane on viimistlus. Siia alla kuuluvad kõik tööd, mis on vajalikud selleks, et aed oleks ilus ja just selline nagu oled soovinud. Kui on vaja värvida, või soovid mingeid kujusid nikerdada, siis see on õige koht selleks.
Mida jälgida piirdeaia ehitusel erinevate materjalidega?
Puitaed
Puidust on võimalik ehitada väga erinevas stiilis piirdeaedu. Sellel materjalil on palju erinevaid variatsioone ja siin oleneb täiesti sellest, kui hästi enda loovust kasutada. Muidugi saab ideid ja mõtteid võtta teiste pealt.
Vastavalt laudise laiusest ja kõrgusest saab mängida, kui palju on hoovi sisse näha. Mida tihedamad ja laiemad on laudised seda rohkem näevad võõrad pilgud sisse ja seda väiksem on ka müratase.
Puitaed vajab regulaarset hooldust. Hooldatud puitaed on kaunis ning värske välimusega. Kui hooldust ei tehta, siis muutub aed kiiresti väsinud ilmega.
Eluea pikendamine
Maapinna ja puidu vahe peab olema vähemalt 10 cm. Vastasel juhul võib aed kiiresti mädanema hakata. Selleks, et eluiga pikendada saab kasutada erinevaid nippe. Esimene on katteliistude paigaldamine. Katteliistud aitavad vältida otsest vihma ning ka niiskust. Samuti kasutatakse eluea pikendamiseks betoonist soklit.
Erinevad puitmaterjalid
Puidust piirdeaedu ehitatakse näiteks männist, tammest, kadakast. Selleks, et muuta puit rohkem vastupidavamaks erinevatele ilmastikuoludele peab seda töötlema. Kaks peamist viisi mida kasutatakse on:
- Süvaimmutus: süvaimmutatud puitmaterjal on hinna poolest küll krõbedam, aga see eest peab see tunduvalt kauem vastu.
- Raudsulfaat: kui töödelda puitu sellega, siis saab kaitsta seda ka erinevate hallituste ja seente vastu. Kui raudsulfaadiga töödelda on puit algselt hallikas ning samas ka pisut kirju.
Metallaed
Metallaedadega on samuti võimalik teostada erinevaid stiile ja kujusid. Mis on metallaia juures eriti hea, et hooldus on minimalistlik. Metallaed enda olemuselt sobib nii eramutele, korteritele, kui ka erinevate ärihoonete ümber.
Ehitusel võib kasutada ka betoonist sokki, aga otseselt vajalik ei ole, kuna siin ei mängi niiskus sellist rolli nagu oli seda puitaia puhul. Piirdeaia ehitusel saab mängida.
Kiviaed
Kivist piirdeaia ehitus nõuab väga head “silma” paigutamaks kivid just selliselt, et need läheksid üksteisega kokku ning moodustadest sellest võimsa ja ilusa välimusega aia. Kiviaedade ehitamisel on erinevaid stiile. Näiteks kui tavaliselt näeb nelinurkselt ehitatud kiviaedu, mis on klassikaline stiil, siis nüüd näeb ka kolmnurgselt ehitatud kiviaedu.
Kuigi kiviaia ehitus on pikaajaline ning kõigist teistest aia stiilidest aeganõudvam siis selle vastupidavus on kõige pikem. Aed ei vaja mingit hooldust.
Võrkaed
Kuna võrkaed on kõige odavam lahendus, siis on ka selle vastupidavus vastav ehk see ei ole kõige parem. Minimaalne traadi paksus võiks olla 2,5 mm. Kasutatakse ka väiksemaid traate, aga sellel tuleb koheselt esile probleem, kui maha sajab paksem lumi. Lume raskuse all võrkaed ei taastu enam endiseks.